Eve Arpo
Naerujooga õpetaja
Läbi enda kogemuste ja teistele edasi õpetamise on mul kujunenud lemmiktehnikad. Üheks loomulikumaks neist on põhjuseta naermine, universaalne ning igal hetkel praktiseeritav. Naerda on mõnus ja vabastav, selle positiivset mõju kehale võib võrrelda tulehingamise praktiseerimisega. Naerujooga käigus on huvitav kogeda, kuidas naerulaine tuleb, paneb osalejad naerma ja mõne aja pärast vaibub, et taas tulla ja kõik uuesti naerma panna. Indias naerumeditatsiooni praktiseerides olin koos 30 inimesega ühes ruumis, silmad suletud, ja me naersime – ohtralt, valjult, itsitades, naerust röökides ja püherdades ning vahepeal naeru oodates. Nagu kamp hulle! Vahepeal tuli koguni kartus, kas mu keha sellise intensiivsusega toime tuleb – nii jõuline oli naer.
Ma ei oska eristada jooga- ja kunstiõpinguid, sest mõlemad õpetavad mõistma enda sisemaailma ja tajuma käega haaramatut. Elu on viinud mind läbi erinevate arhitektuuri- ja kunstiõpingute, tantsukoolide ja joogakursuste nii Eestis kui välisriikides. Olen õppinud kaasaegset tantsu Fine5 tantsuteatris ja Amsterdami tantsukoolis, arhitektuuri Amsterdamis ja Tallinnas. Olen läbinud Hot Yoga õpetajate kooli Tais ning Karam Kriya kundalini jooga õpetajate kooli, täiendanud end teadliku raseduse joogaõpetajaks ning lõpetanud naerujooga õpetajakoolituse. Otsin kaaluta olekut – seisundit, millist võib leida näiteks naerdes, meditateerides, joogatades, tantsides, joonistades.
Miks just naerujooga?
Kellele ei meeldiks naerda, pisarateni. Vanarahvaski ütleb, et naer on terviseks – ometigi tundub, et naerma hakkamiseks on meil täiskasvanutel vaja kõigepealt head nalja või humoorikat situatsiooni. Õnneks saab lapseliku mängulisusega seonduvat naermist arendada – suurepäraseks abiliseks on siin naerujooga.
Kakskümmend minutit naeru on piisav, et füsioloogilised protsessid kehas aktiveerida. Naer peab olema vali ja tulema sügavalt diafragmast, olema nn kõhunaer. Kuna naerujooga on harjutus, siis võib naeru pikendada nii kaua kui soovitakse. Naerdes liigub energia lainetena ja viib osalejad kaasa. Naerujoga võib lõppeda naerumeditatsiooniga, mille käigus osalejad istuvad või lamavad maas ja lasevad loomulikul naerul ennast kaasa viia. Pärast naerusessiooni maandatakse energia juhendatud lõdvestusega, maandava tantsu või ümisemisega.
Naeru kasulikud omadused:
* Hea kardiotreening – leevendab stressi, kulutab kaloreid ja on südamele kasulik
* Vähendab stressitaset ja tugevdab immuunsust
* Parandab verevarustust
* Viib ajule hapnikku – paraneb tööjõudlus ja ideederohkus
* Puhkab meelt – põhjuseta naer on meeletu mõteteta seisund
* Toob meisse elurõõmu, mis meis lapsena pulbitses
* Annab enesekindlust, emotsionaalset tasakaalu
* Treenib näolihaseid ja parandab verevarustust – nooruslikum välimus
* Valuvaigistav, tekitab heaoluhormoone
* Sügav hingamine muudab vere aluselisemaks
* Naermine ühendab
* Annab positiivse ellusuhtumise
* Parandab enesetunnet, energiataset
Add Comment