Intervjuu Laste jooga õpetaja Kristel Tamminiga.
Kuidas Sa jõudsid laste joogani?
Laste jooga õpetajate kursus oli ideaalne võimalus joogamaailma sukeldumiseks. Sel põhjalikul kursusel käsitleti väga palju isiklikku arengut ja elu laiemalt puudutavaid teemasid. Ei saa lastele edasi anda seda, mida sa ise ei ole. Eelkõige läksingi sinna iseennast kasvatama ning alles seejärel seda edasi andma.
Mida on jooga Sulle elus andnud?
Minu arvates jooga aitab meil elust eemaldada need asjad, mis kulutavad meie energiat tühja ja julgustab meid suunama oma väge sinna, kus sellest tõesti midagi suurt kasvada võib.
Emotsioonide puhangud ja vastavalt nendele tegutsemine, vaidlused iseenda ja teistega, muretsemine ja hirmud – paljudele tunduvad need loomulikud igapäeva elu osad, kuid tegelikult loobime me nende kaudu oma eluenergiat vaid tuulde. Jooga aitab meil langetada otsuseid, mis nii meile kui teistele tegelikult head ja kasulikud on.
Kas on mõni mõttetera, millest elus lähtud?
Viimasel ajal kummitab peas Doris Kareva poolt tsiteeritud lause: „Ärge kasvatage lapsi, või teete neist endasugused. Kasvatada tuleb iseennast.”
Laps ei kuula Su sõnu, vaid ta järgib Su eeskuju. Ta tunnetab energiat, mida Sinust õhkub. Kui oled avatud, tasakaalus, leiad rõõmu väikestes asjades, siis soovivad ka lapsed samasugused olla. See kehtib tegelikult kõikide inimsuhete kohta. Meid ümbritsev on meie peegel. Oleme ise selleks muutuseks, mida soovime väljaspool näha.
Kas mõni raamat on Sind ennast oluliselt mõjutanud elus?
Minu esimesteks mõttemaailma mõjutajateks olid Vadim Zelandi Transurfingu seeria raamatud. Kuigi Zeland kasutab teistsugust sõnastust, kui enamik vaimseid liidreid, olen aru saanud, et tegelikult on kõik üks ja elu seadused on samad igal pool.
Ka OSHO raamatud pakuvad mõnusat lugemist ja kaasamõtisklemise võimalust.
Miks on jooga laste jaoks oluline?
Joogas saavad lapsed olla turvalises keskkonnas nemad ise – ei ole ühtegi vale mõtet, tunnet ega liigutust.
Lisaks füüsilisele tegevusele saab laps joogast oskused ja julgustuse kohaneda paremini kõikvõimalike olukordadega, mida elu meie teele tuua võib.
Miks võiks joogaga juba lapsena alustada?
On oluline juba lapsest peale mõista, et see kui Sa oled erinev kui sinu lasteaia- või koolikaaslane, ei tähenda, et Sa oleksid halvem. Ega ka mitte parem.
Joogaga tegelevad lapsed saavad väikesest peale harjutada vahe tegemist egol ja hingel, välisel ja sisemisel, pinnapealsetel ja petlikel ning sügavatel ja olulistel väärtustel.
Lisaks õpitakse teineteisega aupaklikult suhtlema, kaasa tundma, julgustama, aktsepteerima. Joogas soositakse loomingulist lähenemist ning enese hirmudest ja piirangutest vabastamist.
Mille poolest erineb laste jooga muudest joogaharudest, mida täiskasvanud harrastavad?
Laste joogas on tihtipeale lastel liidri ning õpetajal suunaja roll. Kogetakse, kuidas on midagi kõik koos luua, mitte et üks näitab ette ning kõik järgivad käsku.
Lisaks üritatakse lastejoogasse tuua palju fantaasiat ning erinevate väljamõeldud ja miks mitte ka tõestisündinud lugude jutustamist – seda selleks, et loo kaudu mingi sügavam mõte või väärtus lastele edastada.
Milliseid jooga praktiseerimisest tulenevaid muutusi oled oma laste peal näinud?
Lapsed on avatud – nad teavad, et ükskõik mida nad ütlevad või teevad, seda ei laideta kunagi maha ega kritiseerita. See toob lastest välja neile omase sära ning mängulisuse.
Sisimas on kõik inimesed rõõmsad ja heatahtlikud ning ka halbade tegude taga on positiivne kavatsus – näiteks hirmust saada ise haiget soovitakse ennast kaitsta sellega, et minnakse ise esimesena haiget tegema.
Kui tihti võiks lapsed joogat harrastada?
Ideaalis võiks see muidugi olla osaks igapäevaelust. Aga on ka väga hästi, kui laps käib kord nädalas tunnis ning ülejäänud aja kannab joogat mõttes kaasas ning toimetab vastavalt joogas kogetud-õpitud väärtustele ja hoiakutele.
Millal oleks hea aeg lapsele joogat tutvustada?
Konkreetset aega pole. See tuleb igaühe ellu siis kui inimene selleks valmis on. Kunagi pole otseselt ei liiga vara ega liiga hilja. Oluline on last mitte sundida, vaid pigem läbi oma eeskuju suunata ja lasta tal katsetada ja leida endale sobiv.
Mis Sind üldse elus inspireerib ja motiveerib, mis on see, mis tõstab suunurgad ülespoole?
Mind inspireerivad siirad, heatahtlikud, tingimusteta inimsuhted. Vaid koos saame liikuda kiiremini, kõrgemale, kaugemale. Vaid teisi üles tõstes saab ise tõusta.
Tegelikult võib inspiratsiooni leida kõikjalt. Tuleb vaid peatuda, vaadelda, tunnetada. Maailmal on nii palju pakkuda, millest me tihti vaid silmadega üle käime, ilma et mingigi signaal sellest meie ajju jõuaks.
Mida sooviksid tänapäeva ruttavale inimesele öelda?
Kuula oma mõtteid. Võib juhtuda, et elad pidevas tulevikuootuses. Kõik head asjad juhtuvad kusagil tulevikus ning seetõttu Sa ruttadki. Ent jõudes sinna, kuhu Sa ruttad praegu, oled juba ammu mõttes järgmise asja juures, tundmata rõõmu kohalejõudmisest.
Elu juhtub siin ja praegu. Sinu väekaim hetk on praegune hetk. Minevikku pole enam olemas ja tulevikku me keegi ei tea.
Add Comment