Maili Liinev:
Lastejooga kursus õpetas mind väga palju. Suurim õppetund oli see, mida suudab tegelikult ise- ka aastaid hiljem meenutan üht kogemust, mis muutis kogu mu arusaamist endast ja maailmast. Olime tegemas ülirasket harjutust, mis tundus mulle üliraske- kui olime seda 10 minutit teinud, siis ma arvasid täiesti kindlalt, et ma ei jaksa, et ma jätan pooleli, sest ma muidu lihtsalt kukun tükkideks 🙂 Ja siis ütles õpetaja, et see on vaid Sinu meel, mis ütleb, et Sa ei suuda. Ja siis juhtus minu jaoks ime- ma tegin harjutust edasi täiesti vabalt, ilma valu ja pingutuseta. See kogemus on mind kandnud läbi väga keeruliste aegade ja andnud mulle kogemuse ja teadmise, et inimene on uskumatult vägev. Olen olnud lastejooga õpetaja lastele lasteaias ja koolis. Leiutasin lugemisjooga, mida õpetan aktiivselt õpetajatele, et nemad saaks omakorda muuta laste jaoks lugemise huvitavaks ja rõõmsaks.

Aive Roots:
Mäletan selgesti, kui 2016. aasta alguses lugesin lastejooga õpetajate koolituse infot ja iga lause järel kilkas mu sisemine laps: „Jaaaaaaaa!” Nõnda oligi asi otsustatud ja mina kursusel kiiremini kirjas, kui minu analüütiline meel midagi öelda või mind kuidagi takistada jõudis. Kus on otsus ja südamest tulev soov, seal loovad end ka võimalused. Läksin koolitusele iseenda jaoks, oma sisemise lapse heaks. 🙂
See oli minu jaoks enda märkamise ja endast hoolimise, enda hoidmise ja enda armastamise, enda sisemise juhatuse kuulama õppimise kursus – imelised teekaaslased terveks eluks armsalt pealekauba. Moodulite käigus avastasime, kui vabastav ja mõnus on ise praktiliselt kõike lastejoogaga seonduvat läbi teha – nõnda juhtuski, et mõnda aega pärast lastele joogatundide andmist, hakkas mind hoopis kõnetama lastejooga tundidest saadava kogemuse jagamine täiskasvanutele, millest omakorda kasvas välja kundalini jooga õpetajaks küpsemise teekond.
Isiklik transformatsioon, inspireerivad õpetajad, toetavad teekaaslased – olen väga tänulik kõigi nende kogemuste eest. See koolitus oli mu peidetud annete ja kingituste avastusretke algus – tänaseks olen hingerahu sadamasse jõudnud – tegelen oma ettevõtmistega (vt www.imetabane.ee), olen vaba hing. 🙂
Aitäh, Kristel, et hoiad ruumi ja jagad südamest ja inspireerid ja toetad ja innustad ja oled olemas!!! See pole tavaline teekond – see on üllatustest ja avastustest, lapsemeelsest naerust ja rõõmust, märkamisest ja hoolimisest täidetud teekond, mida soovitan soojalt Sullegi. ♥

Kristiina Saul:
Laste jooga õpetajate koolitusele tulles, ei öelnud ma „jah“ pelgalt teadmistele ja oskustele, vaid ka enesearengu protsessidele, põnevatele kohtumistele ja uutele võimalustele. Aga ka uutele teadmistele.
Tajusin, kui oluline on leppida olukorraga ja võtta see vastu sellisena nagu see on. Pole mõtet vastu võidelda, sest see võitlus on ainult iseendaga. Sama suure jõuga, kui surud end millestki läbi minema, kasvab pinge iseendas ja töötab sulle vastu. Seega õppisin olema õrn enda vastu ja lõdvestuma.
Sellest ajast peale on minu külmikul silt LÕDVESTUN. See on taotlus ja mantra. Esitades taotluse, eriti veel nii võimsa, võib olla kindel, et sind hakatakse sinna lõdvestuse poole juhatama. Kogu kursuse kestel on olnud erinevaid õppetunde, et jõuaksin lõdvestusse.
Teisest moodulist sai minu elus alguse laus-mediteerimine. Enne kursuse algust tegin igapäevaselt külluse-meditatsiooni, nüüd lisandusid lapsepõlve viha vabastamise ja mustrite puhastamise meditatsioonid. Tajusin endas jälle tuttavat trotsi. Negatiivne meel kisendas, et see pole võimalik, see on ebainimlik, sul pole selleks aega. Lisasin kaks meditatsiooni siiski oma päevakavva. Mind ootas ees üllatus. Kuna midagi minus uskus, et sellega keeran oma päeva ajaliselt tuksi, siis sellega toimus ka alla andmine. Alistusin täielikult oma praktikale igal hommikul kaheks tunniks, varasema poole tunni asemel, ja vastutasuks sain sügava sisemise keskendatuse. Kogesin enneolematut voos olemist, kus mõtteid oli minimaalselt. Sain aru ka salakavalast puuduse mustrist- ajapuuduse mustrist. Kuna ma pole ilmselt ainus, kes selles elab ja sellest pidevalt räägib, siis on see liiga ilmne, et seda märgata. Sain aru, et selle mustriga ei ole võimalik kunagi tunda rahulolu, et kõik on täpselt nagu peab. Vastupidi, sa kuuled kõvahäälset teksti, kuidas sa ei jõua kunagi valmis ja sa jooksed justkui aja sabas, lootuseta seda kunagi kätte saada- sest aega ei ole ju tegelikult olemas. Kindlasti on see üks jubedamaid illusioone, mida mina ja paljud usuvad, sest selle mustri juurde kuulub süütunne puhkamise ees või mitte-midagi-tegemise ees.
Lisaks jõudis selle mooduliga mulle füüsiliselt kohale, mida tähendab kundalini jooga õpetajaks õppimine. Kriyade küllus andis kehas tunda ja meeles ka. Tekkis küsimus, miks ma tahan kundalini jooga õpetajate kursusele minna. Kas ainult süütundest, sest teen juba täiskasvanute tunde? Kohusetundest kellegi teise ees. Sel ajal avastasingi endas mustri, et ma teen üsna palju valikuid oma elus süütundest või selleks, et kellelgi teisel oleks hea. Selline avastus oli äärmiselt jahmatav. Kogesin, et see on minusse sügavalt juurdunud ja lahti laskmiseks läheb aega. Näide sellest oli olukord, kui laste jooga kursuse ajal, pärast teist päeva ma kaalusin täiskasvanute jooga tundi minemist, kuigi olin väga väsinud. Minemata jätmine tundus justkui reedaksin õpetaja. Õnneks järgisin seekord oma keha ja jätsin minemata. Sellest ajast peale hakkasin ennast jälgima, miks ma midagi teen. Kindlasti jääb veel mõni valik tähelepanuta või lähen automaatselt mustrisse, kuid tunnen, et olen hakanud oma valikuid järjest enam teadlikult tegema. Sellest olukorrast koorus minu jaoks välja ka uus tähtist tõde- vali alati iseennast.
Laste jooga õpetajate koolitus õpetas mulle loomulikult ka praktilisi oskusi töös lastega. Moodul, kus erinevad õpetajad näitasid ette, kuidas nemad tunde teevad, avardas oluliselt minu vaateid laste jooga tundidele. Juhendasin sel ajal juba laste jooga tunde ja sain koolituselt innustust olla tundides veelgi loomingulisem. Algaja õpetajana keskendusin esialgu eelkõige sellele, et tundides oleks piisavalt palju erinevaid asendeid. Vähem rääkisime lastega elulistel teemadel. Pärast laste jooga koolitust ja juba selle ajal, hakkasin märkama, kuidas iga osa laste jooga tunnist on samaväärselt oluline- mängud, mis lapsel lubavad lõdvestuda ja end välja elada; jagamisring, mis annab lapsele teada, et tema ja tema öeldu on väärtuslik; asendid, mis mõjutavad nii füüsiliselt kui emotsionaalselt; lõdvestus, mis õpetab end välja lülitama ja nautima puhkust; meditatsioonid, mis rahustavad meelt; tänu-kummardus, mis aitab lapsi küllusteadvusega kontakti saada, neil on, mille eest tänulik olla ja prašaad, mis võtab tunni kokku mõnusa üllatuse ja heaolu-tundega.
Üks minu lemmikmoodulitest oli moodul, kus kogesime kunstiteraapiat Meriliniga ja milles Erki viis meid lugude maailma. Minu enda sisemine laps lihtsalt hõiskas rõõmust nendel päevadel. Ma joonistan, kuid üldjuhul mitte värvidega- olen ka ise saanud lapsepõlvetrauma, kui enda arvates rikkusin värvides ühe minu jaoks nii tähtsa pildi. Aga seekord sukeldusin värvidesse ja piltidesse. Avastasin läbi iseenda kogemuse, et joonistamine ja värvimine on meditatsioon. Siiani kasutan joonistamist aeg-ajalt laste jooga tunnis ja alati joonistan ka ise kaasa, sest nii palju saab joonistades ja värvides selgemaks. Erki on minu lemmik olnud ajast, kui kuulsin teda esimest korda lugusid vestmas. Tema olek on juba muinasjutuline. Kuna ma armastan ka ise laste jooga tunde ehitada üles lugudele, mõnikord ka enda välja mõeldud (kuigi lugude loomine on väga vähe seotud mõtlemise vaid pigem alla laadimisega), siis lihtsalt imesin justkui švamm endasse kõiki õpetusi ja nippe, mida Erki meile rääkis. Kõige imelisem oli see, et ajal, mil Erki meile lugude vestmisest rääkis, tuli minu juurde ühe loo kondikava, mille ruttu üles märkisin ja hiljem looks vormisin. Minu jaoks on üks nauditavamaid osasid laste jooga tundides, kui räägin lastele lugu ja teeme koos asendeid ja laste silmis on põnevuse säde, kuidas lugu edasi läheb.
Lugude vestmisega võrdselt armastan ma ka mantrate laulmist. Seega oli imeline kogeda süvendatult mantratele pühendatud moodulit. Lõbus oli ka see, et sellega kaasnesid erinevad mantra-mängud ja sisemine laps sai jälle rõõmsalt lustida.
Olen tänulik, et koolitusel oli lisaks praktilisele osale ka elu- ja kundalini jooga filosoofial põhinevaid mooduleid. Nendes moodulites sai mõtiskleda iseenda tee üle ja teadvustada, kui oluline on hoida iseennast korras. Lapsed on tundlikud oma õpetaja suhtes ja kui sa ise ei ole endaga rahus, siis lapsed tajuvad selle kiirelt. Sellega on ilmselt seletatav ka see, kuidas mõni päev võib tunnis olla 14 inglit ja teinekord kui rühmas on 4 last, on neid pea võimatu hallata. Just hetkedel, kui mantra „ma-ei-saa-hakkama“ hakkab peas ringi liikuma, on oluline jääda enesearmastusse, lõdvestuda ja leppida olukorraga. Täna on nii! Huvitav on see, et tihti saan seeläbi jälle ühenduse iseendaga ja lahendus tuleb ka olukorrale, kas läbi laste või tekib endal mõni loominguline viis kaosega sõbraks saada.
Ma olen tänulik iseendale, kõigile õpetajatele ja Kristelile, et ma võtsin ette väljakutse osaleda laste jooga õpetajate kursusel. Jah, see oli väljakutse, sest pani mind proovile viisil, mida ma ei osanud ette näha selle teekonna alguses. Kingituseks sain uued imelised sõbrad, kokkukuuluvustunde, palju-palju mängulusti, elutarkust, praktilisi nõuandeid ja kasvanud teadlikkuse.

Liis Samuel:
Minu teekond lastejoogani sai alguse 5 aastat tagasi, kui kolisime perega Setomaale metsa sisse elama. Meie peres kasvas siis veel 2 last, peagi sündis juurde ka kolmas. Elus oli tehtud kannapööre, aga pidevalt oli õhus küsimus – kuidas edasi? Millega ma siin maal tegelema hakkan?
Kuna olin varasemalt 10 aastat füsioterapeudina töötanud, palju just lastega, siis tundus lastejooga õpetaja koolitus ideaalse võimalusena enesetäienduseks ja enesele töökoha loomiseks.
Mäletan veel eredalt kursuse esimest päeva. Hinges oli ootusärevus ja põnevus, aga ka kerge hirmutunne uute olukordade ja inimeste ees. Hirm kadus peagi, sest nägin kui palju erinevaid huvitavaid inimesi on sinna kursusele kokku tulnud ja kui Kristel rääkis, mis meid ees ootab, siis tahe see teekond lõpuni käia aina kasvas.
Ootasin väga kõiki kursuse nädalavahetusi. Meil oli kokku saanud imeline seltskond, kellega koos tundsin ennast nii turvaliselt ja toetatuna. Tekkis julgus ennast avada, nutta kui vaja, aga ka tobedat nalja teha ja iseenda üle naerda, ennast täielikult vabaks lasta ja olla see, kes olen. Leidsin sellelt kursuselt ka sõbrad kogu eluks, minu armsad jooganaised.
Kõik õpetajad olid suurepärased, igaüks puudutas omal moel. Loomulikult õpetasid nad meile erinevaid teadmiseid ja oskuseid, aga kõige tähtsamaks pean seda, et nad õpetasid mind iseenaast paremini tundma. Õpetasid kuidas pingeid vabastada, hingata, mängida, süüa, hoida enesedistsipliini, leida üles oma sisemine laps, arendada endas oma naiselikke külgi, vaadata maailma ning inimesi enda ümber uue, armastava pilguga. Olen kõigile õpetajatele ja kaasteelistele nii tohutult tänulik!
Regulaarselt ma lastejooga tunde ei anna, sest minu ellu tuli peagi hoopis linnukasvatus ja sellest on saanud minu igapäevatöö. Küll aga olen teinud aegajalt joogatunde noortele neidudele ja unistan ka ühest emade-laste suvisest joogalaagrist, kus siis lastega tegeleda tahaksin. Usun siiralt, et see saab teoks.
Praeguses hirmu ja ärevust täis maailmas on nii kerge ennast ära kaotada. Olen tänulik, et mul on olemas oskused ennast ja oma lapsi läbi kursusel õpitud tehnikate toetada ja keskmes ning võimalikult rõõmsana hoida. Nähes aga lapsi ja noori, kellel ei ole praegusel ajal sugugi kerge, on minus üha enam kasvamas tunne, et kuna mul on need oskused olemas, siis peaksin siiski ka teisi nendega toetama. Õpetama lastele kuidas ennast väärtustada, kuidas ennast ja teisi hoida, tunda vähem hirmu ja ärevust. Püüan leida võimaluse seda teha.
Niisiis, ükskõik kus Sa oma elus praegusel hetkel oled, kui Sa oled kaalunud sellel kursusel osalemist, siis ma julgustan Sind seda tegema! Maailm vajab praegu nende oskuste ja tedmistega inimesi rohkem kui iial varem.

Katrin Kõnd:
Märgata, teadvustada, aktsepteerida ja nautida ennast ning elu täpselt sellisena nagu ta on ja me oleme, on sõnum, mis alates 2018. aasta kevadest minuga kaasas hõljub. Sõnades võis olla see mõistetav ka varem, aga tegelikkuses olen nii mõneski hetkes neist märkamistest väga kaugel eemal olnud.
Saadud kogemus laste jooga õpetajate koolituselt on andnud mulle nii teadlikkuse kui ka kinkinud armsad „tööriistad“, kuidas ennast suunata oma seesmise rahu suunas ka siis, kui kõik ümber võib olla peapeale pööratud, sealjuures kogeda tänulikkust ja rõõmu elust ja tema lihtsusest.
Lastejooga õpetajana olen lastega jooga tunde nautinud Tartus alates 2018.a sügisest ning see on üks igavesti vahva ja pidev eneseareng olnud. Olles erinevad ja iga üks omamoodi, moodustame lastega tunnis mõnusa ühise terviku, kus saame koos naerda, joogatada, tervendada alateadlikult nii ennast kui läbi enda ka teisi. Loome lastega tunde, kus juhtub tihti nii, et tunni alguse mõtted-ideed saavad lastega koos luues väljundi, mis tekitab tundi minnes mõnusa elevuse – väike teadmatus ja üllatus, mis me täna koos loome!? Mänguliste joogamängude kõrvalt on paljudel lastel oma lemmiktunni osaks kujunenud lõpulõdvestus, kus saab nautida ja lesida lihtsalt siin ja praegu. Õpetajana tunnen, et seda hetke soovin tihti erilise hoolega hoida ja väärtustada, sest tegelikkuses -kui vähe seda lihtsalt olemise aega meil igapäeva elus on?!
Minu igapäevased toimetamised kolme lapse emana ja lastejooga õpetaja tegemiste kõrvalt on inimtervist ja keskkonda toetavate projektid elluviimine, kus inimeste vaheline koostöö ja suhtlus on igapäeva töö osa. On olukordi, kus pingelisel hetkel usaldada elu ja hoida rahulikku meelt, on paras pähkel, aga kui seda märkan teha, on väga suur abi nii endale kui kõigile mu ümber. Just seda märkamise toetust olen paljuski teadvustanud endale just laste jooga õpetajate koolitusel kogetu põhjal. Lasta emotsioonidel olla ja minna oma teed ning neisse mitte takerduda. Alateadlikult me aga teeme tihti just vastupidi, sest me ei teadvusta enesele, et see, millele oma energiat anname, see ka meid toidab, kannab ja taasloob.
Aitäh, armas Kristel, et hoiad meie armsas Eestis nii hoitult ja traditsiooniliselt lastejooga õpetajate koolituste läbiviimist. See on kindlasti imeline õpetlik teekond kõigile, kes selle kingituse endale teevad.
Kutsun teid kõiki avastama lastejooga imelist võlumaailma!

Piret Kaarlõp:
Aasta 2017. Aprillikuu. Rakvere Pôhikoolis toimumas öökool. Oma panuse said anda ka lapsevanemad. Minu kireks oli viimasel ajal just jooga ning mind kutsuti kooli, et ma annaksin oma panuse lastele – joogatades. Minu jaoks ootamatu, aga samas pônev vàljakutse. Hakkasin ruttu Youtubest lastejoogatunde vaatama ning leidsin, et parim viis viia jooga lasteni, on ûheskoos teha pàikesetervitust. Môeldud-tehtud ning lapsed olid vàga vaimustuses. Pàevi hiljem huvijuht helistas ettepanekuga hakata koolis huviringi juhendama. Nii sûndiski idee – alustan sûgisest pôhikooli huviringiga – rahuring.
Aga mulle ei andnud rahu, et mul ei olnud tàiendôpet lastega ning hakkasin uurima, mis võimalused mul oleks lastejooga ôpetajaks saada. Làbi otsingute jôudsin ma laste jooga õpetajate koolitusele, mis alustas 2018. a màrtsis. Olin àrevil, aga oh seda rôômu, kui palju toredaid kaasteelisi oli koolitusele tulnud, kellega leidsime koheselt ûhise keele ning kàisime koos üle nädalavahetuseti kuni juunini. See oli pônev, hariv, pisaraterohke, raske, aga kokkuvôttes vàga oluline koolitus, et leida tee iseendani.
Minu suurim avastus sel teekonnal oli see, et kui Sa leiad iseendaga rahu, siis ka Sinu ûmber hakkavad asjad juhtuma. Juhtuvad just head asjad, mida môtled ja ütled. Näiteks minu ja minu kalli abikaasa suurimaks sooviks oli saada perelisa. Armast Ovet jàingi ootama, kui laste jooga õpetajate koolitus sai làbi. Ove (tànaseks 3a) oli kui koolitusel kasvama pandud seemneke ning tema sûnd sôbrapàeval, armastusepàeval, muutis meie elu veelgi kaunimaks.
Kursusel ôpitud aitas ja aitab iga pàev. Asjad lihtsalt juhtuvad. Meie elu oli kui muinaslugu. Me nautisime igat hetke – me andsime elule uue suuna. Me olime hoitud ja armastatud ning meie pere hoidis kokku, kuniks kevad 2021 muutus kôik. Oli tavaline pûhapàev- olime kûlas. Meenutasime oldud aegu ning see oligi meie pere viimane koos veedetud aeg. Minu abikaasa, laste isa, suri ootamatult – ta lahkus meie seast kolme tunniga. Mu elu purunes, meie muinaslugu purunes. Minu elumôte oli kadunud. Olin 4 pàeva järjest söömata ja joomata, kuniks làhedased sundisid mind uuesti elama hakkama. Mind aitas palju tol hetkel erinevate jooga mantrate kuulamine. Leidsin nendest rohkem rahu ja iseennast.
Aga siis juhtus mu elus midagi: minuni jôudis saatuse tahtel, kui ma ise olin kôige ônnetum, ônnetu lugu ühest perest, kes ootas abi. See lugu làks mulle nii hinge, et sellest loost hargnes midagi nii vôimast, nii et pere sai uue elu ning mina sain uue eluhingamise. Pere lugu nàgid paljud ka teleekraanil ning seoses sellega sain ma ka tunnustuse: Eestimaa uhkus.
Ma tànan oma kaasteelisi, aga samas tànan elu, et ta panebki meid proovile. Tàna môistan elu ja juhtumisi palju selgemalt tànu just lastejooga koolitusele. Elu tuleb elada, kuniks seda on. Mina elan. Alates 2022. a jaanuar tuli mu ellu uus suhe, mis on justkui jàtk muinasloole, mis minult vôeti. Nii et ära Sinagi karda elu – elu on avastus ning armastus on parim, mida me puistame igal sammul.

Elona:
Olen tegelenud joogaga 10 aastat, proovinud erinevad jooga stiile selle aja jooksul. Ma käisin Indias, et õppida Hatha jooga õpetajaks. See oli imeline kogemus. Minule väga meeldib olla avatud kõikide jooga stiilide osas ja minu jaoks jooga on jooga. Oluline on olla teadlik mida pakuvad erinevad joogaliigid, sest see aitab minul olla jooga õpetaja ja pakkuda õpilastele just seda, mida õpilased hetkel vajavad. “Nii, nagu kõik jõed voolavad ookeani, on kõikide joogaliikide eesmärgiks kundalini tõusmine. Mis on kundalini? See on inimese kogupotentsiaal.” /Joogi Bhajan
Olles täiskasvanute jooga õpetaja, minule meeldib oma tunnis jagada kogemusi, teadmisi erinevatest jooga stiilidest. Kõige vähem olen ma praktiseerinud Kundalini joogat nende aastate jooksul ja olin väga tänulik, kui sain teada, et on võimalus Kundalini laste jooga koolitusele minna.
Jooga praktiseerimine aitas mul luua füüsilist tugevust nii, et minu ükski kehaosa ei jää märkamatuks, ma õppisin tunnetama ja kuulama oma keha. Jooga aitas mul leida sisemist rahu, õpetas kohalolemist ja oma sisemise mina kuulamist. Juba Indias olles mõtlesin, et oleks mõnus, kui saaks jooga teadmisi lastega jagada, sest jooga on hea tööriist elus, mis aitab elu elada kerguses ja stressivabalt.
Tänapäeval juba lapsed tihtipeale elavad pingetes ja stressis, mida meie keskkond: koolid, lasteaiad, lapsevanemad lastele tekitavad alatise konkurentsi ja võistluse edutamisega.
Laste jooga koolitusel sain palju uusi kogemusi ja teadmisi, eriti Kundalini jooga nii teoreetilisest kui ka praktilisest osast. Kundalini jooga täiendas mind minu enda praktika tegemisel ja minu täiskasvanute tunnis, seega rõõmuga jagan teistega Kundalini jooga kogemusi ja teadmisi.
Laste jooga on üks hea näide sellest, et joogaga saab tegeleda mänguliselt ja nautida protsessi isegi siis, kui vahest see vajab pingutust. Kindlasti aitas koolitus minul märgata asju iseendas, mida ma enne ei olnud märganud; aitas vaadata asjade peale teise pilguga; ôpetas raamist välja mõtlemist ja loovuse arendamist. Koolitusel sain palju teadmisi, aga tunnen, et tegelesin rohkem iseendaga, mis on kahtlemata tähtis, kui tahad olla valmis lastega tegelema. Tõeline töö lastega oli praktika ajal. Sain aru, et õpetused tulevad siis, kui sina ise tegeled lastega. Praktika ajal sain tegeleda erivajadustega lastega, see kogemus on hindamatu, sest lapsed toovad sind kohale ja äratavad sinus loovust. Erivajadustega lastega pead olema valmis kõigeks ja olema paindlik, tunnetama energiat ja olema valmis tegelema lastega täiesti uute asjadega sinu jaoks.
Laste joogaga tegelemine on pidev iseenda arendamine, sest lapsed on väga head peeglid meie iseenda jaoks. Praktika ajal sain aru, et kui tunnis tekivad probleemid, eriti kui mina ise hakkan nägema seda nagu probleemi, siis tihtipeale see on selle pärast, et minul endal on midagi kuskil tasakaalust väljas. Minule väga meeldib, et olles laste jooga õpetaja, ma saan areneda ja kasvada koos lastega, ma saan lapsepõlve maitset nautida, olles ise koos lastega. Teadmine, et sa saad last inspireerida, aidata luua enesekindlust, armastada oma keha, tunnetada oma keha ja palju muud, inspireerib mind ennast jagama lastega oma kogemusi joogas.

Margit Liias:
Minu lastejooga teekond sai alguse pärast 2.lapse sündi. Sellel ajal oli minu jooga õpetajaks ja mentoriks Marika Kapp. Nagu emana ikka, tahad enda aega, siis mulle oli see joogatund. Järjest rohkem tuli ette olukordi, kus oli valida, kas jätan joogatunni vahele või võtan lapsed kaasa. Nii läkski! Imetlesin alati silmanurgast (ise samalajal joogatades), kuidas Marika mu kahe poisiga tegeles. Sealt saigi nö seeme mulda pistetud.
Mulle on alati meeldinud lastega töötada ja sellepärast tunduski laste jooga kursus väga hea võimalus ennast täiendada teise nurga alt. Teadsin, et see aitab olla mul parem ema oma lastele ja kindlasti ka õpetaja õpilastele.
Lastejooga kursusega pidin liituma 2020.aastal, kuid siis ootasin oma neljandat last ja pidin oma unistused edasi lükkama.
2021. aastal õnnestuski mul alustada lastejooga kursusega, mille käigus õppisin tundma ennekõike iseennast. Kursus oli täpselt selline nagu ma lootsin või arvasin olevat- mänguline, palju unustatud vanu ja uusi ideid ning toredat seltskonda.
Mulle meeldis see, et meie ees oli väga palju erinevaid õpetajaid. Igal ühelt sain midagi, mida endaga kaasa võtta ja midagi sellist, millest lahti lasta.
Tänu sellelele kursusele, olen hakanud rohkem huvi tundma jooga elustiili, toitude, tehnikate, tööriistade, kriyade ja meditatsioonide vastu. Ma olen väga jooga usku, sest mind on jooga aidanud tervise mõttes väga palju.
Sellel teekonnal olen kohtunud nii toredate inimestega, olen pidanud ennast tooma välja mugavustsoonist ja koputama ustele, mis olid mind juba ammu ootamas. Olen oma teekonna alguses…..
Täna on mul võimalik paljudele lastele ja lapsevanematele näidata, et lastejooga on lahe, lõbus ning üks võimalus liikumisest rõõmu tunda.
Ma olen õnnelik ja tänulik, et lastejooga on mu elus ja saan seda ühendada kõigega, mida armastan- pere, sõbrad, töö.

Eva Herrera Näf:
Mul oli võimalus jälgida pisut eemalt mitme põlvkonna laste jooga õpetajate sirgumist. See oli huvitav, põnev ja pani minus idanema seemne, mille arenemise loost ma ise alguses üldse aru ei saanud. Lapsed ja laste toetamisega seotu oli mu elus omal viisil alati olemas olnud, kuid laste jooga? Oh ei, ma olin jooga mõttes päris puhas leht. Kui välja jätta mõned lastejoogaga vürtsitatud lastetunnid, kus ma oma lapse saatjaks olin kunagi olnud, siis puudus mul endal igasugune varasem kokkupuude joogaga. Ma kaalusin koolitusega liitumist kaua ja kokkvõttes tuli otsus ikkagi täiesti ootamatult, sest vaid õhtu enne koolituse algust kutsus Kristel, et tulgu ma vähemalt vaatama. Meeltesegaduses vastasin, et no olgu, ma proovin.
Mäletan nii selgelt meie lennu esimest koolituspäeva. Varakevadine päike piilus läbi hallide pilvede ja kõrgete akende ning ma mõtlesin põrandal istudes, et appi, kuhu ma nüüd sattunud olen, miks ma siin olen ja miks ma ikka veel siin olen, sest see ei olnud mulle kindlasti mugavustsoon, kus end vabalt tunda. Olin vaid päev varem kaotanud nii kaua igatsetud südame all kasvanud lapse ning olin päris katki. Tutvustusringis jäin nimme viimaseks ja joonistasin laudpõrandale varbaga ringe, kui alustasin venitades: „Ma alles mõtlen, mida ma, vana skeptik, siin teen.“ Oleks sel hetkel keegi ütelnud, et ega ma ei pea siin olema või hakanud mind kõigis eelistes veenma, oleksin ma vaikselt kadunud, kuid selle asemel jagati meid paaridesse ja pandi koos tegutsema. Need säravad uudishimulikud silmad, vaikne hoidmine ja aktsepteerimine, mis mulle igal sammul vastu vaatasid, panid mind otsima rõõmukilde iseendas ja aitasid raskest koormast hoolimata edasi minna. Jäämine oli loomulik lahendus.
Meie viimasel kohtumisel alustasin kokkuvõttega taas: „Mina, vana skeptik… mõtlesin kaua, miks ma seda teen. Kuid kõigist kõhklustest ja kahtlustest hoolimata oli sellel protsessil mingi allhoovus, mis alati kandis ja muutis tulemised loomulikuks.“ Kõige tänulikum olin ja olen ma kahtlemata Kristelile ja oma kaasõppijatele, sest see koosolemise ja kooskasvamise vägi, milles me olime, haaras endasse. Kogu see protsess meie laste jooga õpetajaks küpsemisel oli terapeutiline nii mitmes plaanis, andis uued toimetulekuoskused, uued harjumused, täienenud maailma kogemise viisid. Ilma nalja ja suurustamiseta saan ütelda, et see väljaõpe, millesse ma peaaegu et kogemata sattusin ja mingi ime läbi pidama jäin, raputas ja muutis mu maailma värvilsemaks, õhulisemaks, rikkamaks.
Kuigi ma ei tegutse laste jooga õpetajana, siis oma mänguterapeudi töös hoian joogakaardid alati lähedal ja nii juhtub ikka, et vahel me mängime joogat. Soojus ja rõõm, mis seda maailma kannab, on nakkav. Selles on nii palju vabadust ja võimalusi, et igaüks saab selles leida oma koha ja oma väljundid.

Laura Jürima:
Jooga – see kõlab minu peas väga võimsa sõnana. Laste jooga on midagi veel erilisemat🙏🏽
Aastaid tagasi jooga radadega tutvudes mõistsin, kui võimas, tervendav ja oluline on kogeda seda energiat oma elus. Sel hetkel kui võtsin ette Lastejooga kursuse raja, olin ma erinevaid joogaliike praktiseerinud ja mulle väga meeldis see voolavus enda kehas. Kuid kundalini energia – oh, see on midagi muud, midagi uskumatult ilusat✨
Mulle oleks nagu otseses mõttes panniga pähe virutatud ja see, mis minu peas toimus, oli imeline. See kursus oli täielikult silmi avav, mu elust kadus negatiivsus, sellega ka inimesed, kes mind enam ei teeninud. Kui ausalt öelda, siis mu elu sai selle kursuse jooksul täieliku uue alguse.
Kursusel saadud teamised tõid minuni väga suure osa teadlikkusest ning üritan igapäevaga elada üha rohkem teadlikumalt, sest see kannab seda vabaduse ja kerguse tunnet minus edasi. Ma kasvasin, ma julgesin küsida abi, ma teadsin, et ma pole üksi. Kui enne olid minu jaoks tähtsad kõik teised, siis sel hetkel sain endaga teadmise, et Ei, mina olen kõige tähtsam. Praegugi pean seda omale tihti meelde tuletama! Peale seda kursust ma nautisin üksi olemist, oskasin hinnata üksi reisimist, looduses olemist ja üldse iseendaga olemist – nii uskumatu kui see ka poleks, enne ma kartsin üksi olemist.
Üheks suurimaks abiks oli sellel kursusel ühisenergia. Iga inimene sel kursusel puudutas kuidagi minu südant, oli mulle toeks ning avas mingi osa minu muutustest. Ma olen äärmiselt tänulik absoluutselt igale ühele, kellega ma sel kursusel kohtusin, sest see energia oli võimas ja oli väga suureks toeks kõikidel toimuvatel protsessidel mu elus❤️
Ma võtsin endaga kaasa kõik need teadmised, mis jõudsid minuni ja ma jagan neid lastega läbi jooga, mantrate, meditatsioonide ja armastuse. Lapsed vajavad seda toetust, hoolivust, energiat oma ellu! Ise lastega joogatades nägin seda, kui väga neile see meeldib ning kui väga nad seda vajavad.
Enda armastamine ja tervendamine viis mind kokku imelise inimesega ja tänaseks kasvatame meie ühist pisipoega. Pisike saab hetkel enamus minu tähelepanu, kasvame ja kogeme koos elu helgeid hetki. See on imeline aeg ja möödub liiga ruttu! Hetkel käin ise korra nädalas kiigus joogatamas, mis on jällegi miskit muud imelist! Elagu jooga🧘🏽‍♀️
Aitäh Kristel, et aastast aastasse ikka seda kursust edasi viid. Jõudku see õigete inimeste teele, kes vajavad tervendamist ning kelle soov on jõuda lasteni tervendaval viisil✨

Miina Kallikorm:
Et alustada täitsa algusest, siis alustan ajast, kui töötasin esimest korda elus lastega. Ülikooli esimesel aastal Viljandis Jämejala Psühhiaatriahaiglas. Esimesed nädalad ma vaid nutsin ja soovisin kõik lapsed endaga koju kaasa viia. See oli päris raske kogemus ühele noorele naisele. Aga arenesin ja õppisin, olin lastega sõber ja kõik sujus. Hiljem Tallinna kolides oli soov ikkagi tegeleda lastega, kuid sain igalt poolt vastuse, et kasva ise enne suureks ja saa kogemusi ja siis tule tagasi….pettusin ja liikusin edasi täitsa teise valdkonda. Hinges aga endiselt soov panustada lastesse.
Vahepeal sündisid mul endal 2 last ja nii ma hakkasin ühel hetkel
korraldama lastelaagreid, et mu enda lastel oleks suvi nutivaba, vahva ja täis seiklusi.
2018 aasta alguses sõbrannaga metsas jalutades ja arutledes, et mida ma võiksin veel juurde õppida, tuli nagu välk selgest taevast- lastejooga!
Sõitsin koju, kirjutasin Kristelile ja panin end kirja. Ma isegi ei
soovinud väga ette teada, mis see endast kujutab, usaldasin seda hetkeemotsiooni.
Peale esimest kohtumist sain aru, et olen nii õiges kohas. See teekond iseendani kogu kursuse jooksul oli imeline ja kestab siiani.
Minus tekkis kohe tunne, et absoluutselt kõik, kes lastega tegelevad, peaks selle kursuse läbima.
Seda kõike, mis Sinuga seal juhtuma hakkab, ei saa ette ennustada ega kellegi teise kogemuse põhjal oodata. Kõik on väga individuaalne ja iseendale aeg ajalt vägagi üllatav ja see teeb kogu asja ka põnevaks. Kursusele lähed ühe inimesena ja lõpetades oled uus Sina.
Mulle väga on meeldinud anda laste jooga tunde nii koolis kui
lasteaedades ja ka oma lastelaagrites. Olenemata sellest, kas plaanid üldse kunagi tunde anda, siis igaljuhul soovitan minna kursusele iseenda pärast.
Salamisi mõtlen isegi, et tahaks seda teekonda veelkord läbida.
Uued imelised inimesed, kes mu ellu tulid, neist nii mõnigi sai väga lähedaseks ja aktiivne suhtlus kestab siiani, samuti erinevad vahvad koostööd.
Kui vähegi tunned, et võiksid laste jooga kursusele minna, siis ära mõtle, lihtsalt pane end kirja, usalda ja mine naudi! Usu, see saab olema võimsam, kui oodata oskad!
Ma siiralt tänan kogu tiimi, kes selle taga on. Kristel ja iga mooduli õpetaja- absoluutselt kõik olid omanäolised, kordumatud ja andsid meile nii palju!

Kersti Ojasalu:
Tänu joogale on alguse saanud parimad muutused minu elus ja muidugi on need muutused seotud minu enda sisemaailma avardumisega, milletõttu seesama hallivõitu elu hakkas rõõmsamaid värve näitama.
See oli kümmekond aastat tagasi, kui sattusin Kundalini joogagruppi. Sealsed praktikad tundusid esialgu kummalised, eriti võõrapärased mantrad, aga mida aeg edasi, seda rohkem hakkasin neid nautima ning peale joogatundi oli päev palju säravam ja mina palju tegusam. Väga inspireeriv oli suhelda toetavate grupikaaslastega, kelle maailmavaade oli hoopis midagi muud, kui oli minu tavapäraste inimeste ringil, kellega olin sunnitud igapäevaselt lävima. Joogaharjutused ja vastava kirjanduse lugemine aktiveerisid minus uued energiakanalid, aitasid välja ohvrirollist ning jõudsamalt elus edasi minna.
Aastal 2015 sattusin Hatu mõisa joogalaagritesse, kus tegeleti muuhulgas ka lastejooga õpetamisega. Sain aru, et see ala võiks olla ka minu edasine tee. Palgatöö kõrvalt olen juba aastaid osalenud vabatahtlikuna MTÜ Kärdla Nukuteater töös. Just otsisime teatri juurde uusi suundi ja lisaväljundeid. Hakkasin pisitasa joogaelemente erinevete tegeluste juurde pitkima. Näiteks laste sünnipäevade raames, mis meie teatri üks aktiivsemaid lisateenusi. Või tegime mõne joogamängu näiteringi harjutuste osana. Üritasin ka päris eraldi joogatunde teha, mis kohati küll õnnestusid, aga üldiselt tundsin, et mul oleks vaja rohkem enesekindlust ja metoodikat arendada.
Seepärast võtsingi nõuks end täiendada Kristel Paimla korraldataval koolitusel märts –september 2019. See on nii imeline, et Kristel on sellise võimaluse Eestimaal loonud, suurim tänu talle! Tänan ka ennast, et suutsin kõik moodulid läbida, ennast sügavamalt tundma õppida ja see protsess kestab edasi ja mul on iseendaga järjest huvitavam ja lastel minuga samuti. Lapsed peegeldavad ju täiega õpetaja olemust. Kui mina olen sisemiselt tasakaalus ja harmoonias, sujub ka tund hästi ning tekivad spontaansed ja üllatuslikult vahvad kooslustimised. Need on parimad hetked, mis innustavad.
Mis on kursusel kõige rohkem puududtanud, arendanud, raskusi või rõõme valmistanud? Nii õpetajad kui grupikaaslased olid suurepärased! Suheldes selliste inspireerivate inimestega muutud ka ise loovamaks ja avatumaks. Peale igat moodulit tekkisid kodus uued ideed ja mõtted, mida töös lastega ette võtta. Kasutasin ja arendasin edasi koolitusel kogetut. Koos lastega tegime näiteks mitu uut joogalaulu- ja muinasjuttu, lustisin koos lastega, lõõgastusin koos lastega ning tundsin suurt rõõmu nendega koosolemisest-tegemisest. Meelde on jäänud ka üks 3-aastase lapse sünnipäev, kus tegime joogahetke koos lapsevanematega. Noored emad-isad olid väga üllatunud, kuidas lapsed koos nendega taltusid, joogaliigutusi kaasa tegid ja kuidas lõpuks kõik koos vaikust ja lõdvestust nautisid.
Kindel on see, et õnnestumised eluasjades on seotud iseenda sisemise meelerahuga ja selle tekitamine on suur treening. Kaks 40-päevast meditatsiooni kursuse kodutööna aitasid mind selles osas taas järjepeale. Uskumatult raske oli olla järjepidev, et tõesti iga päev leida see veerand tunnikest, kus unustada oma argimõtted ja emotsioonid. Oli ka nii, et võtsin küll selle aja, aga mõtete virrvarr ketras ikka edasi, rahulolematus ei kadunud kuhugi, ego ja negatiivne sisehääleke mässas täiega mu püüdlustele vastu. Alustasin aga oma 40-st tsüklit uuesti ja nii korduvalt . Nüüd on meditatsioonid kindlalt minu päevakavas ning järjest sagedamini õnnestub kogeda hingerahu ja leppimist eluasjadega nii nagu nad on. Hingerahu ei sõltu välistest teguritest nagu ilm, majanduslik olukord või tööalane positsioon. Sa oled nagu üldises armastuse seisundis nii enda kui teiste vastu. Ja usaldad oma sisetunnet, mis võib olla ristivastupidine loogikale ja mõistusehäälele. Ja asjad laabuvad ettearvamatul moel, kohtud õigete inimestega õigel ajal õiges kohas. Olen kindel, et selliseid seisundeid ja olukordi on aidanud mediteerimine minuni tuua.
Imetlen meie joogakoolituse kursusekaaslasi, kes minust põlvkond nooremad ja juba nii eneseteadlikud, positiivsed, säravad ja tegusad. Kuigi on natuke kahju, et nii kaua olen end kulutanud ennnast säästmata ja armastamata, siis ikkagi olen väga tänulik, et nüüd olen muutumises positiivsuse poole. Olen lahti lasknud sellest kompotist, mida nõuka–ajal sisendati ja mida pikki aastaid puhta kullana võtsin. Kutsun end üsna tihti korrale küsimustega: mida ma tahan, mis on oluline, mida ma saan konkreetselt paremini teha. Lühivastus on: tahan olla õnnelik ja rahul ning täiustada oma valitud teed. Arenguruumi on: korralik reklaam oma lastejoogatundidele, ettevalmistatud tunnikonspektid, joogalaulude ja -juttude kogumik.
Plaanis on kindlalt jätkata oma jooga- ja lastejoogateed, kirjutada tänupäevikut, mediteerida. See aitab vältida mandumist mugavustsooni ja kukkumist negatiivsuse sohu. Suurim kink iseendale on tunda elust rõõmu ja pakkuda seda oma tegevuse kaudu ka teistele. Kui ma ise olen endaga heas kontaktis ja kui laps saab minu joogatunnist edukogemuse iseendast, siis olen ma oma missiooni kogukonnas täitnud. Õnnelikud lapsed on parim investeering tulevikku. Nähes enda ümber säravaid laste silmapaare olen ka mina õnnelik.

Mirell Merirand:
2017, kui mina lastejooga kursusele jõudsin – oli mu elus periood, kus kõik oli muutumises. Ja et selles keerises omaenda lapsi toetada, mõtlesin et lastejooga kursus annab vajalikud teadmised. Olin juba eelnevalt alustanud kundalini joogas käimisega ja teadsin kui võimas ja transformatiive praktika see võib olla – siis ei kahelnud ma hetkekski, et antud koolitus annab mulle tuge, mida vaja.
Kuid elus läheb ikka nii, et sa ei saa seda mida küsid, vaid seda, mida sul tegelikult vaja on. See, et ma esimest korda elus sain tuttavaks hoopis iseenda sisemise lapsega, tema murede ja hirmudega – see oli minu jaoks elumuutev kogemus. Ja kuigi selle sisemise lapse tundma õppimine vist ei lõppegi kunagi, siis ma olen südamest ja hingest tänulik, kallile Kristelile, et tal on julgust nii sügavaid teemasid inimeses avada, julgeda neid torkida, olla kaastundlik ja õpetada, kuidas nendega toime tulla.
Ma sain aru, et sa ei saa lastega tegeleda ja sa ei ole ka tegelikult vaimselt valmis täiskasvanu rollis olema, kui su sisemine laps on haige.
Ma sain teada, et kui laps ajab sind närvi – siis pead sa peeglisse vaatama (hea valgusega).
Ma tean nüüd, et ei ole olemas nö raskeid lapsi. On vaid imelised hinged keda tuleb vastu võtta lapse tasandilt ja anda südame tasandilt. Et nemad ei peaks täiskasvanuna ennast uuesti leidma hakkama. Et see kontakt, mis neil praegu enda hingega olemas on, jääks alles. Et ego ja meelemängud ei mataks nende säravaid isiksusi oma tolmu alla. Et nende enesehinnangut ei moonutaks välised tegurid. Et nad teaks, et turvatunne on nende sees ja kodu on seal, kus süda on. Ja kõige olulisem – et nad ei unustaks elu peamist ülesannet – olla õnnelik! Sellepärast ma soovitangi seda koolitust igaühele. 😊

Kadi Trave:
See, mida te kursuse raames teete, on lihtsalt võrratu! Olgu teil ikka alati inspiratsiooni ja jõudu jätkamiseks!
Kuigi laste jooga õpetaja kursusel osalemisest möödub minu jaoks peagi juba 4 aastat, on mälestus kogu kursusest siiani ere, nagu olnuks see eile. Samuti on alles tunne, mis tekkis juba esimesel moodulil ja mida sõnadesse panna on suhteliselt keeruline, aga mille iseloomustamiseks sobib vast kõige paremini väljend “koju jõudmine”.
Ma ei teadnud enne kursusel osalemist joogast mitte kui midagi, aga see teema oli mind kõnetanud ja kutsunud juba mõnda aega. Laste jooga kursus tundus olevat hea ja turvaline võimalus, et teha esimesed sammud joogamaailmas. Seda, mis mind seal ees ootas, ei osanud ma tegelikult ette arvata.
Kursusel osalemise kogemus puudutas mind väga sügavalt ja lõi alguse suurtele muutustele minus, minu enesetunnetuses, toimimises igapäevaelus.
Laste jooga õpetaja kursus andis kindlasti kõik vajaliku selleks, et edaspidi tegutseda laste jooga õpetajana, kuid minu jaoks oli kursusel veelgi sügavam tasand – kursuse jooksul kontakti saamine enda sisemise lapsega andis võimaluse sellel osal minust terveneda ja õitsele puhkeda.
Kristeli (ja erinevate õpetajate) loodud turvaline ruum, kus oli lubatud olla päriselt, iseenda moodi, ilma et keegi hindaks või kritiseeriks, võimaldas olla täiesti autentne ja hakata märkama iseennast, oma vajadusi väljaspool ühiskonna ootusi, mis olid aastate jooksul saanud osaks minu identiteedist, kuid mis tegelikult ei kuulunud minu pärisolemuse juurde.
Puutusin kursusel esmakordselt kokku ka kundalini jooga filosoofiaga. Mäletan, kuidas süda sees helises, kui Sukhdev rääkis humanoloogiast, hinge teekonnast, inimeseks olemisest ja kõrgemast ettemääratusest. See oli täpselt see, mida olin sisimas justkui kogu aeg teadnud, aga et ma polnud oma teel veel kohanud kedagi “endasarnast”, siis olin end pikka aega inimeste hulgas tundnud kui “tulnukas”.
Kundalini jooga filosoofia sügavus, vabadus kogeda iseennast ja maailma just nii, nagu igaüks seda kogeb, ilma et see oleks kas õige või vale, ja kogukond on minu jaoks täna olulised tugisambad, millele toetun nii koduses kui tööelus.
Kuigi ma täna aktiivselt joogaõpetajana ei tegutse, rakendan kursusel kogetut, omandatud oskusi ja teadmisi igapäevaselt naisena, abikaasana, emana, loovterapeudina, koduõpetajana.
Kohalolu endas ja oma elus, ühendus iseenda jumalikkusega on andnud mulle kontakti sisemise väega, mis hoiab mind ankruna kodusadamas, kui elutempo tormiseks kisub või lained elumerel ülepea kokku kipuvad lööma.
Julgus elada iseenda südamehääle järgi on suurim kingitus, mida endale selles elus teha.
Soovitan Kristeli loodud laste jooga õpetajate kursusel osalemist kõigile – see kogemus on kuldaväärt, olenemata soost, vanusest või ametist.

Regina Carolina:
Leia üles oma valguspere!
Rännakud maailmas on teekond iseendani, oma tuumani, oma täispotentsiaalini. Miks mitte lihtsalt tulla kursustele, et leida maailmas üles „omasuguseid“ ja nautida head seltskonda, puhata, ennast tervendada? Kui oled sünniõiguse järgi juba vaba Jumalik valgus, siis kuhu Sa üldse arenema pead? Pigem naudi iga hetke, teekonda, hinga, keerle, tantsi! Iga olukord ja inimene võivad olla Sulle parimad peeglid ja õpetajad. Seega kas peaks üldse olema fookus õppimisel või ehk võiksid tulla nautima, olema, avastama? Teekonnal on oluline olla Sina ise, olla aus, olla ehe, näidata oma värve.
Koolitus kõikidele emadele!
Lisaks joogaõpingutele sain ka suure muutuse oma elus: aega endale ja oskuse ennast kehtestada. Tulin laste jooga kursustele ennekõike oma lapse tõttu. Enne kursust lootsin, et saan tagasisidet sellele, milline ema olen praegu ja ka lootsin ammutada uut inspiratsiooni, mida veel paremini teha ja märgata. Sain palju vägevat ja kasulikku emana, nii mõnedki asjad tulid meelde, sain palju julgustust ja kinnitust, et see mida juba intuitiivselt teen, on suurepärane ja imeline, et olengi maailma parim ema! Sain ka uusi vaateid elule, lastele, emaks olemisele, mille üle mediteerida. See kursus sobib igale emale, sõltumata sellest, kas on plaanis hakata laste joogat õpetama.
Usalda, et eelarve tuleb!
Laste jooga õpetaja koolitus oli vägagi põnev, sügav ja inspireeriv ning olen Kristelile väga tänulik, et ta mind tulema julgustas ka siis, kui kohe polnud eelarvelist katet. Erinevate moodulite ajal toimus mitmetasandilisi taipamisi ja avanemisi.
Teekonnal saab olla ka koos lastega, oma gurudega!
Ka neil, kel pole lapsi kuhugi jätta, on julgustuseks minu kogemus. Mäletan, et Kalev Veskimäega moodulil oli ta kohal, osales tublilt emmega Sadhanal ning laps oli väga harmooniline, täiesti tasa ja tema kohalolek üldse ei seganud kellegi kontsentreerumist ja kuulamist. Oli ka nädalavahetusi, kui see sama tasane guru (mu laps) muutus julgemaks ja nõudis rohkem minu tähelepanu, kuid ka see õpetas väga hästi ja taipasin ning märkasin hoopis teisi asju: usalda protsessi ja mine!
Valgustumised, taipamised, sähvatused kursuse lõpus!
Sain suure isikliku arengu osaliseks ja jõudsin hoopis teisele tunnetuslikule tasandile. Selleks ajaks oli juba palju teooriat kuhjunud ning mõnele infole olin lähenenud ka mõistuse võtmes, et selline kriya, selline hingamine, selline mõju. Eks see tunnetuslik lahtirullumine ja kontakti saamine Kundalini energia ja võlumaailmaga oli tegelikult alanud juba enne kursusele tulemist, kuid üks päev käis mingi suur klõks ja sain ühenduse allikaga ja leidsin üles võtmed ning teadmised iseenda seest. See on miski, mida on raske sõnadesse panna ja kirjeldada, kuid see areng toimus tasa küpsedes ja juhtus, kui olin valmis.
Eluaegne side Jumalikkusega!
Muudes elu aspektides ja jooga õpetustes on mul kogu aeg olnud otseside universumiga – lae lihtsalt alla, tunneta, kuula. Olen inimene, kel on eluaeg olnud suurepärane side südame, hinge, intuitsiooni ja kehaga, mis on teinud mul navigeerimise maailmas kergemaks. Lapsest peale lihtsalt tean, tunnetan energiaid ja seda, mis on nende taga.
Protsessid kestavad!
Palju arenguid toimus ja veel toimub, mida silm ei näe ja on raske ka sõnaga edasi anda. Avanesid mõned uksed, mis on kogu aeg olemas, kuid avanevad vaid siis, kui inimene valmis on. Kuid eks need uksed viivad lõpmatusse ja see, et uksed avanesid, on vaid teekonna algus. Olen väga tänulik selle eest.
Kursustele võib minna rõõmustama ja puhkama!
Olen olnud pikki aastaid tantsu õpetaja, täiskasvanute jooga õpetaja, koolitaja, treener juhendaja. Kokku olen olnud õpetaja juba 32 aastat ja selle aja jooksul teinud palju erinevat. Fookuses olid algusaastail lapsed ja noored, kui juhendasin oma tantsustuudiot 10 aastat, korraldasime suvelaagreid, oli palju esinemisi, gruppe, lapsed vanuses 3-21. Seega kogemust lastega ja laste tundidega oli juba enne kursust kuhjaga. Ka mängude pagas on väga suur. Laste jooga koolitusel oli sageli äratundmine, et nad ju teevad täpselt sama asja, mida ma olen ise juba aastaid teinud. Kuna minu enda siht oli lihtsalt rõõmustada, terveneda, saada paremaks emaks, kehtestada ennast ning puhata, siis ma käisingi sellel kursusel puhkamas oma argipäevast!
Vaba vara!
Kui kunagi õpetamisega alustasin, ei nimetanud ma oma tunde jooga tundideks, kuid sisuliselt olen neid teinud alateadlikult nii, et nad on väga joogalikud. Ei tea, kas seos on eelmiste eludega või sain ka lapsena sideme otse universumi teadmiste ja vabavaraga joogamaailmast. Hiljem olen ka selles kehastuses kõik tiitlid ära teinud, et olen jooga õpetaja, koolitaja, jne, aga tegelikult need tunnistused ei loe, sest allikas voolab minu sees, läbi minu ja otse universumist, Loojalt. Elu on alati parim õpetaja ja süda parim kompass.
Pane ennast esikohale tagasi!
Peale kursust olin veelgi parem ema ja teadlikum naine, vägevam õpetaja ja alandlikum õppija. Erinevate meditatsioonide ja kriyade ajal sain ka endale vaate, et olin siis veel veidi räsitud (lahkuminek lapse isaga jne) ja vajasin ise toetust ja poputamist. Märkasin, et vajan väga turgutust ja et see laste jooga õpetajate koolitus tuli mõnes mõttes nagu päästerõngas. Tänu sellele suutsin oma elu ümber organiseerida ja ennast ka rohkem fookusesse panna, oma vajadusi kuulata. Igal emal on vaja vahel vaba aega, kasvõi selleks, et laste jooga kursuse koduseid töid teha ja esseed kirjutada. See koolitus oli mõnes mõttes ka teraapia. Kõik me ju teame, kui tähtis on ka aeg iseendale, kuid kas me ka oskame ennast selgelt kehtestada? Kursus sobib kõigile, kel vaja prioriteete muuta. Ka laps on õnnelikum, kui lapsevanem särab, elab ja tegeleb oma armastuse ja kirega.
Tänud!
Olen väga, väga tänulik kõikide õpetajate ja kohtumiste eest, ka kursusekaaslaste eest. Loodan väga, et see vaimne toetusring jääb mulle ka edaspidiseks, kus saan ise teisi aidata ja ka abi vastu võtta, kui vaja. Hea meelega tuleks ise koolitajaks ja õpetajaks uutele kursustele. Ei tahakski, et see kursus lõppeks, see võiks kesta ja kesta ja kesta, sest kogukond on mõnus. Paradoks on aga see, et võid teha, mis iganes suure isikliku transformatsiooni või isikliku arengu, ikka oled justkui tee alguses. Alati tasub jääda tagasihoidlikuks, sest teadmised ongi lõputud.
Olen väga tänulik ka oma lapsele, kes on jätkuvalt mu suurim guru ja õpetaja, teekaaslane ja sõber.
Olen väga tänulik iga astutud sammu, iga märgi, iga inimese, iga takistuse, iga raskuse, iga armastuse, iga ilu, iga taipamise üle, mida olen senisel teel saanud.
Hoiame kokku, praegu on maailmas eriti meie häält, valgust ja sõnumit vaja!

Merylin Pavel:
Ilmselt keegi ei kahtle, et kõik meie ümber ja sees on pidevas muutumises ja voolamises, aga kui tunneme kinni jäämist, võtame parimal juhul takistuste kõrvaldamiseks midagi ette. Universum toetab voolamist!
Põhjus, miks valisin Laste Jooga koolituse peitus vajaduses oma enese lastega sujuvamalt toime tulla. Kindlasti oli valik hüppelauaks veel nii paljudele uutele imelistele hinge toetavatele algustele.
Täna, juhendades ka täsikasvanuid ning elades igat päeva avastamisrõõmus usun, et üks olulisemaid teemasid, mida see tulvil lusti ning südamlikkust, ka äratust ja pisaraid koolitus endas kätkes on kohalolu ehk teadlikkusest teadlikuks saamine. Isiklikult olin tollal kohas, kus tõesti alles avastasin ning hiljem taipasin teadlikkuse rakendamise olulisust ja selle vajalikkust iga päevaselt.
Sundimata loobusin või täpsustavam on lisada, et jäid ära mitmed harjumuslikud käitumised. Varasemalt elasin nagu kaigast vedades, kord pidasin end kaikaveos iseendaga edukaks, järgmisel hetkel märkasin, et olin alguspunktis tagasi. Mitte vähem oluliseks pean vähenenud hinnangulisust enese suhtes. Edukas, tubli- tühjad ego upitajad!
Teadlikult teadlikkust rakendades toimub valikute suunas voolamine lihtsalt ning tagasikukkumised harvenevad, kuni kaovad sootuks. Siit õppisin ka ,et transformatsioon või muutused saavad päriselt toimuda vaid lõdvestuses.
Ruumi vabanedes saab tulla ka uus. Nii tulid tollal hinge ja keha toetavad ning värskendavad hommikused külmad dušid (ishnaanid) ning korrapärane hommikuooga praktika. Olen selle kõige eest lõputult tänulik!
Olin märkinud, et Laste Jooga koolitus oli kui sõit kuule ja nii see tõepoolest oligi! Tulvil loomisrõõmu, mänge ning seiklusi, toetavaid inimesi, südamlikkust ning armastust, tarkust ja palju palju uut! See oli üks põhjatu aaretelaegas, mis tõesti vääris avastamist!
Hoian oma äratatud rõõmsameelset sisemist last kui kallimat aaret, mis on kuldniit üheduses minu hingegega ja lapsed, keda juhendame aitavad seda ühendust hoida!

Evelyn Tuul:
Laste jooga õpetaja kursuselt leiab kindlasti igaüks enda jaoks midagi. Juba see on imeline, et kursuse jooksul kohtud nii paljude imeliste õpetajate ja kaasteelistega, kes kõik omamoodi õpetavad Sulle midagi…oska ainult vastu võtta!
Minu laste jooga õpetaja kursus oli 2016 aasta kevdel. Toona olin ma umbes pooleteise aastase lapse ema. Üle nädala käisin Tartust Tallinnasse oma väikese lapse juurest ära. Kuigi see oli raske, siis ma mäletan siiani seda tänutunnet selle eest, et ma sinna kursusele läksin. Igakord sain sellest kogemusets palju jõudu ja inspiratsiooni. Kursus muutis mind endasilmis paremaks emaks. Ma justkui leidsin sealt enda tõe, või teadmise, et kuskil on tõde peidus ja seda ei saa keegi teine leida, peale iseenda. Selleks oli aga väga turvaline ja toetav kogukond kursuse näol. Ma õppisin kursuselt, et lastes peitub tarkus ja meie roll on seda tarkust suunata, olla laevukeseks.
Me tegime kursuse jooksul mitmeid meditsioone, mille õigel harjutamisel on väga suur mõju. Olen teinud neid läbi aastate ikka ja jälle. Mäletan metsitasioonidega aga sellist õpetlikku lugu. Olime kursust lõpetamas ja kui tuli välja, et kui õpilane ei olnud teinud oma 40 päevast meditatsiooni päris igapäevaselt ja 40 päeva järjest, siis oli selline hetk, kus tunnistust kätte anda ei tahetutki. Sellest tõusis ülesse pahameelt, sest ei saadud aru, miks see nii oluline siis on? Arvati, et asja tuumale on justkui pihta saadud. Ma ei saanud siis isegi aru ja see taipamine on nüüd alles minuni jõudnud. Kui joogat teha tervendaval eesmärgil, siis on väga oluline järjepidevus, distsipliin ja reeglitest kinni pidamine. Nii et kursusel saad ennast proovile panna ja vaja on leida aega praktiseerimiseks. Kui oled aga otsustanud, et teed seda, siis on sul ka selleks aega. See on selline õpetus, mis mind tõesti kannab ja arvan, et on muutnud mind olulisemalt tõsisemaks praktiseerijaks. Aga ma olen siiani õppija, ikka näen seda avarust kuhu saab kasvada ja kuhu ma võiksin teel olla.
Laste jooga kursus oli minu jaoks nagu seemne mulda panek, juured hakkasid kasvama, sain parimasse mulda ja väekat vett peale, et hakata kasvama. Kasvamine toimub siiani, aga minu puu tüvi on aina tugevam ja kindlam. Paljude imeliste õpetajate hulgast on jäänud mu hinge Sukhdev Kaur ja Kalev Veskimäe, kellest kumas läbi see, et nad on päris, päris praktiseerijad, neil on kogemus, seal ei olnud teesklust. Kalev rääkis Jumalast ja kõrvutas mõnede heade raamatute näitel religiooni ja jooga või elu põhimõtteid. Ka Sukhdevi loengust mäletan, et meile öeldi, et me räägiks oma lastele Jumalast. Mulle kui nn mitteusklikule inimesele oli see toona väga võõras ja ebaloomulik. Aga mingisugune huvi juba tollest ajast minusse jäi ja sellepärast asusin ka õpingutele religiooniuuringute valdkonda, see on nagu elu-uurimine, kunagi ei hakka igav. Ma justkui tajusin läbi Kundalini jooga seda inimestele hoomatamatut kõrgemat väge.
Minu taust ennemalt oli Ashtanga jooga ja Kundalini jooga maailm, millel laste jooga kursus baseerub, oli mulle uus, aga avanes nagu võlumaailmana. Ma andsin peale kursuse läbimist laste jooga tunde umbes 5 aastat. Lapsed on õpetanud mulle, milles jooga päriselt seisneb. Kinnitanud minu teadmist, et jooga ei ole lihtsalt asana.
Laste jooga kursuse toel muutus mu elu palju ja julgustas tegema julgeid valikuid. Ma lõpetasin tegevused, mis mind enam ei toetanud ja olid ennast ammendanud. Ma avasin Aparaaditehases koos pilatese õpetaja Eneliga oma pesa, Stuudio Samm, kus siiani toimetan kogu oma südame ja hingega. Laste jooga õpetamisse tegin pausi möödunud aasta kevadel, sest oli sündimas kolmas laps ja ma läksin magistratuuri Religiooniuuringute erialale Usuteaduskonnas. Nüüd olen ma pühendunud ühele praktikale, Ashtanga Vinyasa jooga praktikale.
Laste jooga kursus on isiksust arendav ja raputav. Kui sul on väike kahtlus, et sa ei ela praegu enda tõde, siis soovitan sinna kursusele minna.

Eike Toomsalu:
Soovitan soojalt seda kursust kõigile, kes vähegi tegelevad või on plaanis tegeleda lastega.
See pole lihtsalt laste jooga kursus, selle imelise teekonna käigus saadakse vastused aastaid kestnud küsimustele laste, iseenda ning ümbritseva maailma kohta. Kursus on niivõrd avardav, et tajud kuidas toimub järjepidev teadlikkuse juurdevool.

Mulle väga meeldis see kuidas olid üles ehitatud kursuse moodulid. Õpetajatena olid kaasatud mitmed oma ala asjatundjad. Lahati huvitavaid teemasid ja rakendati uusi teadmisi praktikas. Kõik oli niivõrd põnev, et ei pannud tähelegi kuidas aeg lendas.Kursuse korraldaja Kristel teeb oma tööd suure südamega, mistõttu kursusel osalejad tundsid end täielikult hoituna. Kõik oli alati suurepäraselt organiseeritud.

Seda on raske sõnadesse panna milline tänutunne mind valdab, kui mõtlen läbitud kursusele. See on suur kingitus! Mul on nüüd lisaks praktilisele kogemusele ja uutele teadmistele ka toetav ja abivalmis jooga pere. Pole küsimust, millele ei leiduks vastust või lahendust. Oleme üks tervik ja selle jõud on niivõrd võimas.

Iga asi jõuab Sinu ellu täpselt õigel ajal. Kuula oma südant ja usalda.
Laste jooga on hea võimalus õppida tudma iseennast ning avardada oma teadmisi lapsikust ja mängulisest maailmast. Lisaks iseenda avastusretkele avastad sa neid imelisi väikseid hingi, kes on lõputult siirad, mängulised, särasilmsed ja valmis õppima. Laste jooga juhendajana on sul võimalus olla samal ajal eeskuju kui ka õppija rollis. Sa õpid nägema ja tajuma maailma tervikuna ning saad teada, kuidas sinu iga mõte ja tegu loob seda, mis sinu elus toimub ja kui suur võim on sinul endal olla otsustaja, mis sinu elus toimub. Sa oled see, mis on sinu sees ja kõik see, mis on väljaspool on tegelikult sinu sees. Mida rohkem armastust, headust ja siirust sa siia maailma saadad, seda rohkem õnne, tänulikkust ja headust kohtad oma elus. Sa õpid olema olemas just siin ja praegu!

 

Grete Sutrop:
Koolitus, mille jooksul ma sain olla laps, naine, jumalanna, inimene, haldjas, draakon, ema, laulja, tantsija, sõber, kunstnik ja kondiväänaja! Sain teada, et see kõik ja palju muud, on minus kogu aeg olemas! Absoluutselt KÕIK on meis alati olemas olnud, lihtsalt vahel mõni võime magab kuskil sügaval sees paksu teki all ja vajab väikest äratust!

Sain juurde julgust usaldada elu ja intuitsiooni ja lihtsalt olla vaba. Ja ausalt, kõik lihtsalt voolab ja särab!

Ja muidugi minu sisemine laps on nüüd palju julgem ja vabam ja käib minuga igal pool kaasas, aidates mul kõike toredat märgata ja igas asjas mängu näha! Mul on nii hea meel, et ma saan seda ka väikeste inimestega joogatundides jagada!
Üldiselt,  ma ei oskaks soovitada täiuslikumat koolitust!

 

Annika Kallasmaa:
Minu jaoks oli see uus ja huvitav kogemus, teistmoodi õppimine. Soovitan seda kursust teistele eelkõige selle pärast, et see on aeg iseendale (2 päeva nädalas). Kursusel on ägedad õpetajad ja sinuga ühtemoodi mõtlevad inimesed/kursusekaaslased, neil on samad tõekspidamised ja väärtushinnangud ning kõik on nagu üks suur pere. Lisaks saab toituda tervislikult.

Lastejoogakursusel õpid tundma iseennast ja oma võimeid, saad julgust ja indu tegutseda teistmoodi, leida uusi võimalusi ja minna muutustega kaasa. Lastejooga kursus annab sulle kaasa suure pagasi teadmisi ja oskusi, mida oled saanud läbi kogemuste. Need  teadmised ja oskused aitavad Sul elus paremini hakkama saada, ka iseenda ja oma lähedastega ning sind ümbritseva maailmaga; samuti avanevad sulle uued võimalused.

 

Monika Allert:
Kristeli lastejooga koolitus – seda on vaja kõigepealt sulle endale, et hakkaksid paremini tajuma oma kohta ja missiooni siin ilmas. Seejärel saad hakata andma teistele ja väga tänuväärne on jagada oma tarkusi edasi lastele, sest nemad on ju meie tulevik. Võta koolitust kui põhjalikku puhastuskuuri ja SPA protseduure, enda vormi viimist ja naeruteraapiat. Soovitan soojalt – Sa ei kahetse!

 

Lilian Anandgeet Kaur: 
Ammu on mu hinge toitnud lapsed ja nendega kontakti saavutamine on alati olnud imelihtne. Olin mõelnud erinevate kursuste peale, kuid ükski ei tundunud nii haarav. Ilmselt ei olnud selleks lihtsalt õige aeg. Kui minuni jõudis info antud kursus kohta, teadsin, et soovin seal osaleda ja kirjutasin kohe Kristelile. Olin totaalselt hilinenud ning kiri osavõtust jäi viimasele minutile. Kristel vastas mulle kiirelt ja kirjutas – Nagu siin elus ikka – kui midagi väga-väga tahta, siis alati saab. Olin õnnelik aga samas hakkas hirm minust võitu saama ja mõtlesin, kas tulen selle kõigega toime. Hirm just materiaalsuse ees, et kuidas ma küll sellega hakkama saan. Mõtlesin Kristeli sõnadele ja otsustasin  kohale minna ning võin öelda, et see oli minu elu üks õigemaid otsuseid kuna transformatsioon sai alguse just sealt. Mind paelusid kursuse teemad ning see mängulisus, mis oli seotud kursuse ülesehitusega. Samuti sobis see ka ajaliselt väga hästi.

Kursus oli täiesti imeline. Esimene nädalavahetus oli väga huvitav ja aeg lendas nii, et kellast ei teadnud midagi. Suurepärased inimesed ja väga armas ning toetav Kristel, kes oli kohale toonud palju inspireerivaid Õetajaid. Iga Õpetaja omanäoline ja oma sõnumiga. Kohati pani minu meel mind ikka proovile ka ja tahtis kontrollida, kas olen õiges kohas, kuid mida edasi, seda huvitavamaks ja kodusemaks kursus muutus. Tõesti – tundsin ennast seal nagu kodus koos oma perega. Tagasivaadates võib öelda, et see kursus muutis mind palju. Leidsin ülesse oma sisemise lapse ja hakkasin ennast armastama ning usaldama. Samuti meeldis mulle selle kursuse tasakaal. Kohati oli see meeletult intensiivne, mis suunas mugavustsoonist väljuma ja samas ääretult mänguline. Me naersime, me kallistasime, me mängisime, me õppisime, me nutsime, me usaldasime – kõik see muutis kursuse imeliseks. Põnev oli ka see, et vahepeal toimusid kursused teistes ruumides, mis andis võimaluse avastada sarnaseid kohti üle Tallinna.

See kursus võib muuta elu ning kui soovid midagi uut oma ellu, siis see on kindlasti võimalus. Mina olin endale enne kursust kirja pannud unistused ja nii kummaline kui see ka ei ole, siis need hakkasid üksteise järel täituma. Kursus aitas mul vabaneda hirmudest ja teha olulised otsused ning kardinaalsed muudatused elus. Olin ammu oodanud uut väljakutset ning just see kursus tõukas mind muudatuste poole. Soovisin aasta alguses uut väljakutset ning otsustasin hüpata tundmatusse. Tundsin, et vajan midagi uut ning tulin koos imelise tütrega puhkusele Uus-Meremaale õe juurde. Olin saavutanud usalduse elu vastu ja võtsin vastu need võimalused, mis mulle saadeti. Muidugi tekkis ka hirme, kuid Kristeli imeline toetus kandis mind nendest läbi ja kõik sujus lihtsalt suurepäraselt. Mõni nädal kohalpeal olles mõistsime, et soovime jääda kauemaks nii et nüüd annan õpetusi edasi teiselpool maakera. Imeline. Mulle tegi palju rõõmu see, et kohalikega rääkides olid nad väga vaimustuses laste joogast ning veidi aega tagasi sain esimese pakkumise teha proovitund ühes imearmsas lasteaias.

Tänan südamest kõiki, kellega sain sellel kursusel osaleda ja soovitan kindlasti sellest osa võtta, sest läbi  selle on võimalik kohtuda väga eriliste inimestega. Meie kursust läbis täielik kooskõla ja see energia, mis grupis tekkis on kirjeldamatu. Need koosveedetud ajad olid alati täis uusi muljeid ja lõbusaid jutte.

Samuti mõjub selline Intensiivne nädalavahetus füüsilisele kehale suurepäraselt. Igapäevatöös istusin 8h arvuti taga ja liikumine oli üsna piiratud, kuid kursusel tundsin, kuidas mu keha nautis liikumist ja muutus järjest painduvamaks. Mul pole kunagi lihtsas asendis põlved maha läinud, aga paari kuu möödudes avastasin imestusega, et ma olen painduma hakanud ning mu jalad puudutavad peaaegu põrandat. Lahe!