Jooga lastele – parim aeg alustamiseks!

 

Me elame teadaolevalt ajaloo kõige kiiremal, info- ja stressirohkemal ajal ning see ei kehti ainult täiskasvanute kohta, vaid ka laste kohta. Vanemad on tihtilugu hõivatud tööga või on puntras iseendaga ning lapsed kasvavad maailmas, kus neil tuleb olla vanemaks oma lapsevanematele; kus üksildus, halvad toitumisharjumused, kahjulikud keskkonnamõjud, liikumisvähesus, erinevad nutividinad, arvutimängud, televiisor ja lasteaia-/koolistress, meelemürgid, vaesus on nende igapäevased ja väga sagedased kaaslased. Kuigi meie rahvaarv on väike, siis meie klassid koolis ja rühmad lasteaias on seevastu suured nagu Hiinas ning me forsseerime kõikvõimalike õpetuste ja trennidega oma lapsi, eesmärgiga et nad saaks õnnelikuks, edukaks, andekaks, targaks jne. Tulemus on see, et kellelgi pole tegelikult väga aega süveneda ja personaalselt süvitsi minna, sest käib tohutu isiksuse arendamine ja tormijooks nn esikohale ehk edukaks olemise nimel. Ka paljud lastele orienteeritud spordialad, mis küll kehale on head, on aga oma olemuselt võistleva iseloomuga ning lisavad seetõttu pinget ja stressi laste ellu veelgi rohkem juurde. Jooga on selles mõttes parim, sest ainus, kellega sa nö võistled, oled sina ise. Niisamuti värskes õhus liikumine ja looduses viibimine on järjest rohkem tahaplaanile jäämas ning selle asemel ollakse kõikvõimalikes ruumides: auto, kodu, klass, lasteaed, spordihall, huvikeskus, kaubanduskeskus jne. Mistõttu lapsed ja noorukid kannatavad tänapäeval üha enam kõikvõimalike tervisehädade, käitumisprobleemide, emotsionaalsete probleemide, keskendumisraskuste, unehäirete, madala enesehinnangu, stressi, ülekaalu ja puudusteadvuse all.

Aga et see nii ei läheks, siis parim viis toetada laste ja noorte vaimset ja füüsilist arengut, on õpetada neile maast madalast peale eneseaitamise tehnikaid, mida jooga kindlasti pakub. Me ei pea siinkohal silmas vaid füüsilisi harjutusi, vaid kõiki kasulikke tööriistu, mida jooga annab. Jooga aitab lapsel iseendast aru saada ja olla teadlikum oma emotsioonidest, käitumisest, arengust ning kuidas nendega toime tulla. Mida varem lapsed iseendaga tegelema hakkavad, seda kergem saab olema nende ülejäänud elu. Kuna paljud käitumismustrid ja probleemid, millega me elu jooksul kokku puutume on paljuski alguse saanud just meie varajasest lapsepõlvest, siis mida varem me suudame taastada ühenduse iseendaga, seda parem. Jooga sobib absoluutselt kõigile, olenemata inimese vanusest, erivajadustest ja kultuurilisest ning usulisest taustast, ka keelebarjääre pole vaja karta. Lisaks võib joogaga liituda igal ajal, sest nagu eelnevalt mainitud, pole tegemist võistlusega.

Lastejooga tiim
Kristel Paimla
Kristel Paimla
Asutaja, Juhendaja, Õpetaja
Meie partnerid
Merike Kens
Indrek Tammoja
Natura
Aada Design

Mulle meeldib väga, et õpetaja läheneb tunnile loominguliselt ja lapsed saavad joosta ning rahmeldada. Samas ei puudu tunnist traditsioonilised jooga poosid, juba varakult saab põnn aimu jooga põhitõdedest. Tunni algus, kus lapsed istuvad ringis ning igaühel on võimalus rääkida oma nädalast ja sellest, kuidas neil on läinud, on väga teraapiline. Laps tuleb joogatunnist koju rahulikuna ja puhanuna. 🙂

 

Minu tütar Mia ütleb, et talle meeldib tunnis teha konna, lõvi ja teisi asju. Meeldivad mängud ja jooga muusika. Tihti palub ta hommikul lasteaeda sõites panna mängima lastejooga laulude plaadi. Olles käinud aastakese lastejoogas, hakkas Mia suvel ka kodus poose võtma. Küsisin, et mis sa teed? Vastuseks sain, et kas sa ei näe, jooga puud! Mia oli siis vaid kolmeaastane.

Natalia Laaneväli

Laps õpib joogas pöörama tähelepanu väliselt sisemisele, see ongi jooga põhieesmärk. On väga hea kui sellega tehakse algust juba varakult. Laste puhul on oluline, et laps saab joogast esimese positiivse kogemuse: tore õpetaja, rahulik, mänguline ja pisut eriline olemine. Isegi kui järg peaks vahepeal kaduma, on selle kogemuse põhjal hiljem lihtsam ja loomulikum jooga juurde tagasi tulla.

Minu lastel tekkis selge seos joogaõpetaja ja majaga, kus tunnid toimusid. See oli nende jaoks nagu üks eriline maailm ja tihti, kui sealt mööda sõidame, küsivad nad ikka õpetaja kohta ning meenutavad tema tunde laia naeratusega. Püüame sel aastal jälle ka pisut regulaarsemalt tundides käima hakata. Joogaga on see hea asi, et see ei sea sulle tingimusi ja ootab sind alati tagasi.

Yoko Alender
“Soovitan väga seda kursust, sest: 1. oma emakeeles 2. saab palju teadmisi Kundalini joogast 3. enesearenguks suurepärane kursus 4. et mõista paremini lapsi… ja iseennast.”
Klarika Varik