Kalli Suga
Kalli Suga

Children’s yoga teacher

E-mail: info@kallikodu.ee
Phone: 55601768
Area: City Center

Information for classes:
Children’s yoga space “Hingelind”

Classes for children aged:
3 – 6
7 – 10
11 – …

My name is Kalli Suga, my spiritual name is Nishan Priya Kaur. The respect and deep interest of what it is to be a human being has paved my road towards yoga. Yoga enchanted me with its holistic approach is its fullness. Body, mind and spirit – the harmony and balance between them. Awareness and the connection to your true self , acceptance and trust in our surroundings, this is what I had been looking and yearning for my whole life. In 2015 I graduated the children’s yoga teacher training course conducted by Manavjeet Kaur and I have since then continued my studies in the internationally acknowledged school of Karam Kriya’s Kundalini yoga teacher training course.

Kundalini yoga is the yoga of awareness and in children’s yoga classes that are based on the same philosophy children have the opportunity to connect and maintain the connection with their true self. Whether your big or small it is suitable to all. This is because every soul is genuine in creating a connection between yourself your peers and all that is in this world. Yoga postures, meditations, mantras and relaxation are playful by nature and make it possible to really enjoy yoga classes. Being respectful to yourself and others, free of competition and comparison allows children to have fun with movement and creativity.

The wisdom from the traditions of Sufis says: “Being guided by our souls is the skill of life which is taught to adults by children” and I truly believe in that we become wiser by putting our trust in children. The feedback from one witty parent is proof of that when we said: “Miia is absolutely fascinated by yoga. She thinks that there should be yoga classes every day. She always reminds me that I should listen to my body.”

Sat Nam!

Mulle meeldib väga, et õpetaja läheneb tunnile loominguliselt ja lapsed saavad joosta ning rahmeldada. Samas ei puudu tunnist traditsioonilised jooga poosid, juba varakult saab põnn aimu jooga põhitõdedest. Tunni algus, kus lapsed istuvad ringis ning igaühel on võimalus rääkida oma nädalast ja sellest, kuidas neil on läinud, on väga teraapiline. Laps tuleb joogatunnist koju rahulikuna ja puhanuna. 🙂

 

Minu tütar Mia ütleb, et talle meeldib tunnis teha konna, lõvi ja teisi asju. Meeldivad mängud ja jooga muusika. Tihti palub ta hommikul lasteaeda sõites panna mängima lastejooga laulude plaadi. Olles käinud aastakese lastejoogas, hakkas Mia suvel ka kodus poose võtma. Küsisin, et mis sa teed? Vastuseks sain, et kas sa ei näe, jooga puud! Mia oli siis vaid kolmeaastane.

Natalia Laaneväli

Laps õpib joogas pöörama tähelepanu väliselt sisemisele, see ongi jooga põhieesmärk. On väga hea kui sellega tehakse algust juba varakult. Laste puhul on oluline, et laps saab joogast esimese positiivse kogemuse: tore õpetaja, rahulik, mänguline ja pisut eriline olemine. Isegi kui järg peaks vahepeal kaduma, on selle kogemuse põhjal hiljem lihtsam ja loomulikum jooga juurde tagasi tulla.

Minu lastel tekkis selge seos joogaõpetaja ja majaga, kus tunnid toimusid. See oli nende jaoks nagu üks eriline maailm ja tihti, kui sealt mööda sõidame, küsivad nad ikka õpetaja kohta ning meenutavad tema tunde laia naeratusega. Püüame sel aastal jälle ka pisut regulaarsemalt tundides käima hakata. Joogaga on see hea asi, et see ei sea sulle tingimusi ja ootab sind alati tagasi.

Yoko Alender
“Soovitan väga seda kursust, sest: 1. oma emakeeles 2. saab palju teadmisi Kundalini joogast 3. enesearenguks suurepärane kursus 4. et mõista paremini lapsi… ja iseennast.”
Klarika Varik

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.