Intervjuu laste jooga õpetajaga Heli Ram Rai.
Kuidas Sa jõudsid laste joogani?
Laste nõudmisel hakkasin andma lisaks täiskasvanute joogale ka lastejoogat 🙂 Algul toimusid joogatunnid minu enda kodus paar korda kuus ja enamus lapsi, kes tunnis käisid, olid minu enda väikesed sugulased või lapsed naabermajadest. Nad olid joogast kuulnud tänu oma vanematele, kes juba käisid minu täiskasvanute tundides (Kundalini jooga õpetajaks õppisin 2013. aastal, tunde annan aga 2012. aastast). Kui aga sõna levis ning huvi kasvas, otsisin suuremad ruumid ja lisasin lastejooga juba regulaarse tunnina oma tunniplaani. Ja nii on ta seal olnud juba 2 aastat.
Mida on jooga Sulle elus andnud?
Alustasin joogaga juba 14 aastat tagasi, alguses proovisin Hatha joogat, seejärel Shivananda joogat, kuid 2004. aastast jäin püsima Kundalini jooga juurde. Jooga on olnud mu kaaslaseks aastaid ning toidab mind iga päev veidi millegagi, mida ei oska kirjeldada. Kindlasti aitas jooga mind algusaegadel rohkem, aitas kujundada minust isiksuse, iseloomuga naise, tegi mulle selgeks, et tuleb elada endale, mitte kellelegi teisele, tuleb teha seda, mida mulle meeldib, aitas tunda end enesekindlana, andis mulle elu-jaatava ja elurõõmsa suhtumise. Pigem oskan nüüd öelda, millest ma ilma jään, kui joogat ei tee.. muutun närviliseks ja rahutuks… justkui narkomaan, kes ootab oma doosi.
Kas on mõni mõttetera, millest elus lähtud?
Jah… see mõttetera on juba mitmeid aastaid mind saatnud – “You don’t choose the path, the path chooses You”. Ehk siis… lase minna, lase olla, kulge kaasa, sa saad ise veidi oma elu suunata, kuid siiski üldisem plaan on sinu eest ära tehtud, sa pead vaid seda teekonda nautima ja võtma kõik õppetunnid arvesse, kõik tuleb, mis tulema peab… omal ajal.
Kas mõni raamat on Sind ennast oluliselt mõjutanud elus?
Pigem mitte 🙁 Ma ei ole raamatute lugeja… või noh, ma suudan lugeda vaid paljude piltide ja vähese tekstiga raamatuid 😀
Miks on jooga laste jaoks oluline?
Joogatund on laste jaoks justkui nende väikesesse salamaailma minek, nad saavad seal teha ja öelda suhtkoht kõike 🙂 Kui kellelgi on mure, siis kuulame selle ära, kui kellelgi on rõõmu kõigiga jagada, jagame seda kõigiga. Kindlasti on üks tunni osa füüsiliste harjutuste tegemine, mis aitavad arendada tasakaalu, painduvust, füüsilist vastupidavust jne, kuid see ei ole peamine. Paljudel lastel on tähelepanuvajadus, liigne endasse tõmbumine, argsus, hüperaktiivsus vms. Me räägime nendel teemadel tunnis ja aitame kõik koos kõiki avanema, maha rahunema jne. Iga tund on erinev ning kujuneb vastavalt lastele, kes parajasti kohal on. Tunnis me kindlasti ka mediteerime ja laulame, tegeleme kõigi kolme komponendiga, st keha, meele ja hingega, millest 2 viimast jäävad tihti nö tavaelus tähelepanuta.
Miks võiks joogaga juba lapsena alustada?
Sest täiskasvanutel ei ole aega lastega kusagil piisavalt tegeleda, ei lasteaias, koolis ega kodus. Lapsed peavad paljut enda sees kinni hoidma, sest neil ei ole kohta, kus nö. aur välja lasta. Keegi ei kuula neid lõpuni ära, paljud ei mõista neid. Jooga aitab lastel tunda end iseendana, vabalt ja avatuna, suhelda nii enda kui teistega, tegutseda nii nagu ise soovivad ja maailma avastada nii nagu ise soovivad. Kui laps suruda raamidesse nii kooli kui kodu poolt, muutuvadki nad rahutumaks ja ärevamaks.
Mille poolest erineb laste jooga muudest joogaharudest, mida täiskasvanud harrastavad?
Lastejooga tund sisaldab sissehäälestamist, füüsilisi harjutusi, meditatsiooni, lõdvestust ja välja häälestust just nii nagu üks täiskasvanute Kundalini jooga tund. Lastejooga tund on aga iga kord erinev, tund kujuneb jooksvalt ja oleneb lastest, kes parajasti kohal on. Paljud harjutused, meditatsioonid, lõdvestused, laulud valime kõik koos. Mul on välja trükituna olemas mitmeidkümneid füüsilised harjutused ja mantrad, millest saab kokku panna meditatsiooni. Üks asi on alati kindel, tunni lõpus me joonistame või meisterdame, kleebime, lõikame, värvime, kas siis vastavalt aastaajale, mõnele pühale, tähtpäevale või tunnis tekkinud teemale või tujule, emotsioonile, mis vajab väljendust.
Milliseid jooga praktiseerimisest tulenevaid muutusi oled oma laste peal näinud?
Oma lasteks pean siinkohal nimetama lapsi, kes mu tunnis käivad, sest endal mul lapsi ei ole. On näha ja kuulda ka lastevanematelt, et nende lapsed on muutunud füüsilises mõttes painduvamaks, vastupidavamaks, tervemaks. Samuti on muutus nende meeles ja hinges – nad on tasakaalukamad, avatumad, enesekindlamad, elurõõmsamad, arvestavad rohkem üksteisega, aga samas ei võistle teineteisega.
Kui tihti võiks lapsed joogat harrastada?
Võimaluse korral võiks iga paari päeva tagant joogatunnis käia või ise kodus praktiseerida. Minu tund on küll korra nädalas, aga annan tihti lastele koju harjutusi, meditatsioone ja eriti just laule kaasa, mida siis suvalisel hetkel, kui tahtmine peale tuleb, harjutada või laulda.
Millal oleks hea aeg lapsele joogat tutvustada?
Ainult lastele mõeldud joogatundi võiks lapsed tulla, kui oskavad end väljendada, st öelda, mis neid vaevab, mis neile rõõmu teeb. Lapsi on väga erinevaid, seetõttu on mul tundides käinud ilma emata 2-aastaseid lapsi, kuid leidub ka selliseid 3-aastaseid, kes ei ole nõus vanemata tundi jääma. Praegu on mul kodulehel kirjas, et ootan alates 4-aastaseid. Kindlasti soovitan lapseootuse ajal minna rasedate joogasse ning peale sündi ema-lapse joogasse, kuni laps on nõus üksi lastejooga tundi jääma.
Mis Sind üldse elus inspireerib ja motiveerib, mis on see, mis tõstab suunurgad ülespoole?
See, kui ma saan kedagi aidata 🙂 Peale lastejooga annan ka joogatunde täiskasvanutele, samuti Nia tantsu trenne ja Pilatese mati- ja masinatreeninguid. Mulle meeldib otsene ja aus tagasiside nendelt, kes mu trenni või tundi satuvad. Olgu see tagasiside kasvõi negatiivne, aga just see annabki mulle indu juurde, et end veelgi paremaks õpetajaks/treeneriks nö. treenida. Ainult positiivse tagasiside korral võib üks hetk kõrgelt kukkumine valus olla. Pidev enesetäiendamine hoiab meeled erksana.
Mida sooviksid tänapäeva ruttavale inimesele öelda?
Rahu, ainult rahu 🙂 Kiiret ei ole kuhugi! Märka seda, mis toimub sinus eneses ja sinu ümber. Olles ise saavutanud elus piisavalt – omandanud magistrikraadi, roninud karjääriredelil, reisinud ja avastanud maailma, olnud pangalaenude ja -liisingute orjuses, pannes seejuures kõik muud asjad ja inimesed endast ettepoole, taipasin üks hetk, et MILLEKS seda kõike vaja on? 😀 Nüüd naudin madalapalgalise osalise koormusega vaba graafikuga elu tehes seda, mis mulle päriselt ka meeldib! Mind ei huvita, mida teised arvavad 🙂
Kui soovid Heli Ram Rai kohta veel lugeda või temaga kontakti võtta laste jooga tundidega seoses, saad infot siit.
Kindlasti uuri ka Heli toredat kodulehte Nia Eesti.
Add Comment