Intervjuu: Eike Toomsalu

Intervjuu: Eike Toomsalu

Intervjuu lastejooga õpetaja Eike Toomsaluga

Kuidas sa jõudsid laste joogani?

2014 a. suvel, viibisin välismaal ja mingi hetk tundsin, et mulle ei anna rahu mõte sellest, et mida ma Eestisse naastes tegema hakkan. Üks etapp minu elust hakkas just läbi saama ja olin uute inspireerivate tegevuste otsingul. Viskasin õhku oma soovi leida midagi, mis mind hinges kõnetab ja suhteliselt kohe avastasin laste jooga õpetajate koolituse, mis pidi algama just siis kui olen Eestisse tagasi jõudnud. Ma lugesin kõike seda, mida kursusel õpitakse ja minus tekkis meeletu äratundmisrõõm, ma teadsin kohe, et see on just see, mida ma otsin!

Mida on jooga Sulle andnud?

Teismeeas ma tegelesin mõnda aega joogaga ja juba siis märkasin teatud muutusi nii vaimsel kui füüsilisel tasandil. Suurem jooga armastus ja huvi spirituaalse maailma vastu tekkis aga aastaid hiljem, alles siis kui alustasin õpinguid laste jooga õpetajana. Ma polnud varem kundalini joogast midagi kuulnud, kuid olen tänulik oma avatud meelele, mis võttis selle soojalt vastu. Kuna ma lõpetasin Kehakultuuri eriala, siis on mul olnud kokkupuude väga mitmete erinevate aladega, kuid mind ennast on kõige rohkem kõnetanud tants ja viimastel aastatel kundalini jooga, mis toidab olulisel määral ka mu vaimset poolt.

Jooga maailm on niivõrd rikastav. Väga põnev on rännata nendel avastusretkedel, kus õpin ennast paremini tundma ja ümbritsevat maailma tunnetama.

Kas on mõni mõttetera, millest elus lähtud?

Oled ise oma elu looja. Igale inimesele on antud eriline vägi, millega on võimalik väga palju korda saata ja enda ellu olukordi või inimesi ligi tõmmata. Kõik, mis Sa mõtled või soovid realiseerub ühel või teisel moel.

Kas mõni raamat on Sind ennast oluliselt mõjutanud elus?

Ma ise usun, et iga raamat satub minu kätte just selleks kõige õigemal ajal ja selles on peidetud sõnum, mida just sel hetkel vajan.

Mõned aastad tagasi avastasin enda jaoks raamatu, millest endiselt vaimustatud olen – Rhonda Byrne „Maagia“. See raamat on ka minu ellu maagia toonud.

Ja hea raamat on Stella Shakti „Täna on mu elu parim päev“. Vahel olen teinud nii, et avan raamatu suvalisest kohast ja vaatan, mida head see mulle ütleb just tänase päeva kohta. Häälestab positiivsusele päeva alguses.

Miks on jooga laste jaoks oluline?

Jooga on meile kõigile oluline, eriti lastele. Kui juba väikesest peale õppida teadlikult hingama, liikuma ning tunnetama annab see tugeva aluse edaspidiseks.

Märkamatult kandub täiskasvanute kiire elutempo üle ka lastele ning ühest huviringist saab kaks, või kolm. Võib juhtuda, et lausa igal õhtul peab laps kuhugi ruttama.

Jooga on just see koht kus laps saab korraks aja maha võtta. Tunnis on võimalus mõtiskleda ja arutleda eluliste küsimuste üle ja tunda rõõmu liikumisest ning vahvatest mängudest.

Mille poolest erineb laste jooga muudest joogaharudest, mida täiskasvanud harrastavad?

Laste jooga erineb täiskasvanute joogast selle poolest, et sinna on kaasatud palju mängulisi elemente. Lapsed õpivad läbi mängude ja muinasjuttude end paremini väljendama ning olema loovad. Lapsed on väga erinevad ja seetõttu nopib iga laps enda jaoks välja just selle, mida tema vajab. Võib olla on see oskus lõdvestuda või hoopis teistega arvestada. Mõnel lapsel on puudu julgusest teiste ees rääkida ja ka seda saab laste joogas õppida. Kuigi tunnil on kindel ülesehitus on iga tund sellegipoolest veidi erinev. Kui lapsed tahavad rohkem liikuda, teeme kiiremaid mänge. Kui aga lapsed näivad pigem väsinud, siis teeme rahulikke tegevusi.

Milliseid jooga praktiseerimisest tulenevaid muutusi oled oma laste peal märganud?

Muutusi olen märganud väga erinevaid. Osade laste puhul näen kuidas nende keskendumisvõime järk järgult paraneb, teiste puhul jällegi, et nad muutuvad avatumaks ja julgevad oma arvamuse sekka öelda. Iga tund võib märgata midagi uut kas ühe või teise lapse puhul.

Kui tihti võiks lapsed joogat harrastada?

Laste joogaga võib tegeleda igapäevaselt , täpselt nii palju kui laps seda ise soovib. Kui laps tahab teha ka tunniväliselt jooga harjutusi, mängida jooga mänge või laulda tunnis õpituid mantraid on see ainult positiivne.

Millal oleks hea aeg lapsele joogat tutvustada?

Kindlat aega on raske määratleda, see on väga individuaalne. On olemas ka beebi jooga, seega on võimalus tutvustada juba üpris varakult. Ise olen aga seda meelt, et nagu ka raamatutega on sama lugu erinevate tegevustega, kui on õige aeg need leiavad ise Sinuni tee.

Mis Sind üldse elus inspireerib ja motiveerib, mis tõstab suunurgad ülespoole?

Minu suureks inspiratsiooniks on olnud minu pere ja lähedased sõbrad. Olen õnnelik, et mind ümbritsevad inimesed, kellelt on alati midagi õppida. Nagu ilmselt meid kõiki, teevad ka mind õnnelikuks naeratavad ja positiivsed inimesed, aga eriti vahvad on väikesed lapsed. Nendega saab alati nalja ja just lapsed on meie kõige suuremad õpetajad. Suunurgad on mul üleval ka siis kui saab mängida, tantsida ja laulda J

Mida sooviksid tänapäeva ruttavale inimesele öelda?

Proovi elada hetkes, just siin ja praegu. Ära ole kinni minevikus ega ela tulevikus, vaid ole tänulik selle eest, mis Sul praegu juba olemas on. Sul on alati aega, kõik sõltub vaid sellest kellele või millele Sa oma aja kingid.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.