Intervjuu: Jane Ojavere

Intervjuu: Jane Ojavere

Intervjuu Jane Ojaverega

Kuidas Sa jõudsid laste joogani ja mida on jooga Sulle elus andnud?

Pideva muutujana elus, kes otsib uusi väljakutseid/seiklusi, tundsin, et vajan midagi uut. Midagi täiesti erinevat oma senikogetule ning Kristeli esimene Laste Jooga õpetajate kursus andis selleks imelise võimaluse.  nne seda vapustavat kogemust olin joogas täielik võhik, mul polnud õrna aimu ka mida siin tehakse. Tänaseks on jooga andnud mulle juurde enesekindlust, rahulikkust, mõistmist, valikuvabaduse elu üle, oskuse võtta vastu kõik hea ja ilus elus, võtta kukkumisi kui kogemusi ja õppetunde ning osata neist parim välja võtta. Joogaga avardusid mu enda mõtted ja vabanesid meeled.

Miks on Sinu arvates jooga laste jaoks oluline ja millal võiks joogaga alustada?

Joogatund on laste jaoks nagu komm, nad ootavad seda pikisilmi ja jooksevad su pikali kui näevad. Joogas ei ole neil piiranguid, seal saavad nad olla nemad ise. On tunde, kus kogu mu planeeritud tunnikava ei leiagi kasutust, sest me otsustame teha hoopis teistmoodi tunni. On ka tunde, kus alustame hoopis lõpuhäälestusest ja prašaadist ning liigume sissehäälestuse juurde-tehes kõike tagurpidi. Kuid siiski saavad lapsed joogas maandada stressi, pingeid. Me teeme palju harjutusi ja kasutame hingamistehnikat, mängime ja iga tunni lõpus värvime mandalaid. On ka tunde, kus me enamuse ajast räägime väga elulistel teemadel nagu armastus ja viha, kuidas nendega toime tulla ja millised harjutused sel juhul parimaiks abivahendeiks osutuvad. See on nende isiklik maailm ja läbi selle avardub nende teadvus, suhtumine elusolenditesse, loodusesse. Jooga õpetab olema üksmeelne ja endas kindel. Leides üles armastuse ja soojuse sinu seest ja aitab sel valla pääseda nagu kevadine päikesekiir. Joogaga alustamiseks ei olegi minu arvates piirvanust. Tean tunde, kus tehaksegi emme-lapse joogat ehk siis juba beebist peale. Usun, et seeläbi kasvab ka lapsest palju rõõmsam, tasakaalukam ja armastavam inimene.

Milliseid jooga praktiseerimisest tulenevaid muutusi oled oma laste peal näinud?

Lapsed on avatumad, rõõmsamad, ei karda enam vabalt suhelda ega oma arvamust väljendada, nad oskavad rohkem kaaslastega arvestada. Olen õpetajatelt ja lastevanematelt saanud rohkelt poistiivset tagasisidet, ka lapsed ise on tulnud ja öelnud, kuidas jooga maandab nende igapäevapingeid. Mu enda lapsed on üsna sageli küsinud, et emme kuule, milline see hingamine oli mis aitas stressi puhul.

Millal oleks hea aeg lapsele joogat tutvustada ja kui tihti võiks lapsed joogat harrastada?

Ma leian, et igas lasteaias ja koolis võiks olla joogatund õppekavas sees. Ei ole kunagi liiga vara ega liiga hilja sellega alustada. Aga iga päev vähemalt 30 minutit joogat lastele ja te näete, kuidas nad muutuvad. Ei ole enam kinniseid ega vihaseid lapsi 🙂 Muide, ka koolis kus ma joogatunde annan, on õpetajad minuga sama meelt.

Kas on mõni mõttetera, millest elus lähtud?

Otseselt ei olegi. Mulle meeldib kõik, mis suunab ühiskonda positiivsuse ja avatuse poole. Kui siis, kõik mida te teete/mõtlete/ütlete…pange kõigesse killuke armastust sisse ja te näete, kuidas maailm muutub koos teiega 🙂

Nimeta mõni raamat, mis on Sind ennast oluliselt mõjutanud.

Loen väga palju ja seda juba lapsest saadik. Lapsena oli mu absoluutne lemmik Otfried Preussler „Väike Nõid“. See raamat mõjutas mind niivõrd palju, et uskusin siiralt lapsena ja usun ka siiani, et mina olengi Väike Nõid ja headus võidab alati kurjuse. Samuti mõjuvad alati inspireerivalt Elif Shafak „ Armastuse 40 reeglit. Romaan Rumist“ ning Mari Metsallik „Metshaldja päevik“. Soovitan väga mõlemat lugeda. Imed hakkavad ise sündima 🙂

Mis Sind üldse elus inspireerib ja motiveerib ning mis on see, mis tõstab suunurgad ülespoole ja paneb silmad särama? Kirjelda lühidalt ka oma plaane ja unistusi seoses lastega.

Ma lähen õhinaga kaasa kõige uue ja põnevaga. Nagu väike laps rõõmustan ma uudsete ideede üle ja pean nad kohe ka enda peal järgi katsetama, samas armun ma pööraselt asjadesse… nagu esimestesse kevadistesse õitesse, linnulaulu, tuulekohinasse, merelõhna ja metsavaikusesse.. Olles küll elupõline linnalaps, on mu süda siiski looduses. Saan isnpiratsiooni muusikast ja loodusest, inimestest kes panevad mu silmad särama ja kes näevad mu pealisepinna alt ka seda rõõmsat kelmikat tüdrukut. Naudin oma lastega koosolemisi, sest nende pöörased ideed ajavad alati naerma ja meil on koos alati vahva. Ma ei kujutaks ennast ette kusagil kaupluses müüjana, naudin vabadust enda tööplaneerimises ja lastega koosolemist. Seega on just laste jooga minu jaoks mu unistuste täitumine.

Plaanidest rääkides, siis jaa mul on üks salasoov. Soovin, et ühel ilusal päeval oleks mul koos mõne vahva ja lapsemeelse joogaõpetajaga üks armas stuudio, kus saame tunde läbi viia ja mida sisustada just nii lapsemeelselt ja värviliselt, kui ise soovime. Kus oleks alati hea tuju ja kuhu kõik lapsed saaksid tulla.

Mida sooviksid tänapäeva ruttavale inimesele öelda?

Võtke aeg maha ja peatuge korraks… Mida te kuulete? Mitte midagi, vaikust? Väga hea, seda oligi vaja. Õppige kuulama.. vaikust, loodust, enda südamehäält ja tegutsege selle järgi. Kui teie keha soovib puhata, siis nii ongi. Kui teie meel juba mitmendat päeva kisendab millegi uue järele, siis proovige.. Teile on antud see elu selleks, et teha kõike seda mida naudite. Õppige elama! 🙂 Ja ärge kunagi mitte midagi kahetsege!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.