Jooga lapse arengus

Jooga lapse arengus

Tervis vajab elukestvat hoolt – lapsepõlvest vanaduseni. Üks võimalustest toetada lapse vaimset ja füüsilist arengut on teha lastega laste joogat.

Laste jooga on kogum erinevatest põnevatest looma, linnu, asjade nimedega harjutustest, mis on välja mõeldud juba iidsetel aegadel joogide poole ja mis toetavad lapse emotsionaalset ja füüsilist arengut.

Lastele meeldib liikumine ja mäng. Sellepärast meeldib lastele ka joogat teha, sest jooga käigus muutuvad nad koerteks, kassideks, sildadeks, puudeks, päikeseks, kuuks, lilleks, vibuks, rohutirtsuks, kilpkonnaks, kukeks, kotkaks, adraks, lauaks, küünlaks, lõviks, tiigriks, liblikaks, trepiks, kobraks, konnaks, vareseks, kaamliks, hundiks, mesilaseks, papagoiks, hobuseks, pingviiniks, lennukiks, karuks, puuraiujaks, vibulaskjaks, ahviks, paadiks, raamatuks, delfiiniks, elevandiks, jalgrattaks, kaelkirjakuks, jäneseks, känguruks, krabiks, krokodilliks, hiireks jne ning läbi nende harjutuste õpib lapse keha, hing ja meel koos toimima.

Jooga arendab last eelkõige füüsiliselt, suurendades lapse vastupidavust ja paindlikkust. Keskendudes õigele asendi sooritusele, aitab jooga lapse seljal kasvada sirgeks ja tugevaks ning seda ka vaimses mõttes, sest tugeva selgrooga laps on ka enesekindlam, kooskõlas iseendaga ning teab oma rolli elus. Lisaks soodustab jooga ka ainevahetust, tasakaalustab ajupoolkerasid, aitab tugevdada immuun- ja närvisüsteemi ning treenib koordinatsiooni.

Jooga aitab ennetada ja leevendada stressi, sealhulgas vaigistada igasuguste mõtete tulva peas. Samuti õpetab jooga lapsele keskendumist ning arendab lapse tahet, sihikindlust ning distsiplineerib. Niisamuti kasvatab jooga lapse usku iseendasse ja oma võimetesse; avardab maailmatunnetust, kujundab väärtushinnanguid, innustab toimima loodusega kooskõlas.

Laste jooga peaks olema osaks laste igapäevategevustes nii, nagu on seda näiteks söömine, magamine, hügieeniprotseduurid, õppimine ja muu säärane.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.