Oma joogapraktika koju viimine

Oma joogapraktika koju viimine

asana-puuKui te plaanite lastele kodus joogat õpetada, siis on mõned teadmised, mis aitavad suurendada seda kogemust. Suurimaks väljakutseks laste puhul on nende tähelepanu hoidmine, et õpetada jooga kasulikkust: vaikus, tasakaal, painduvus, fookus, rahu, hiilgus, ühendus, tervis ja heaolu. Enamus lapsi õnneks armastavad rääkida ja liikuda, mida jooga ka võimaldab. Lapsed võtavad väga hea meelega loomade, puude, lillede või sõdalaste poose. Sinu osa selles on astuda samm tagasi ja lasta neil haukuda koera poosis, susiseda mao poosis ja mäuguda kassi venituses. Asendeid hoides saavad lapsed samaaegselt ka tähestikku või numbrite lugemist harjutada. Heli on lastele suurepärane viis vabastamiseks ja lisab füüsilisele jooga kogemusele kuulmismõõtme.

Lapsed peavad saama ise maailma avastada. Ei ole kuidagi optimaalne lihtsalt öelda lapsele, et ta mõtleks rohkem, teeks paremini või teisiti, sest see on hea tema jaoks. Selle asemel loo armastav, vastuvõtlik ja loominguline keskkond, et nad saaksid avastada omaenda tõe. Erinevate loomade ja looduse asendite võtmine aitab neil tegeleda oma mõttemaailmaga ja süvendada oma teadlikkust. Kui nad mängivad madu (Bhujangasana), kutsu neid tõesti ette kujutama, et nad on lihtsalt üks pikk selg ilma käte ja jalgadeta. Kas nad ikka saaksid joosta või puu otsa ronida? Puu asendis (Vrksasana) paluge kujutleda nel end hiiglase tammena, mille juured kasvavad nende jalgadest välja. Kas nad saaksid olla samas asendis 100 aastat? Kui neid maha raiutaks, kas see oleks OK? Kas see oleks valus?

Kui nad venitavad end nagu koerad, hoiavad tasakaalu nagu flamingod, hingavad nagu jänesed või on pikad nagu puud – tekitavad nad seoseid oma keskkonna ja keha kõiksusega. Neile ilmneb kõigi elu austamise ja vastastikkuse sõltuvuse põhimõtte tähtsus. Lapsed hakkavad aru saama, et me kõik oleme tehtud samadest asjadest ja oleme lihtsalt erinevates vormides.

Mõtle endast pigem kui juhendajast, mitte õpetajast. Juhi lapsi samas oma südant lahti hoides ja lastes lastel ka end juhtida. Kahtlemata juhatavad nad sind piirideta maailma, mis pakatab imedest ja avastustest. Kui valid nendega ühineda, siis õpetamise/õppimise protsess on pidevalt vastastikune ning annab kõigile võimaluse olla loovad, ennast väljendada ning koos kasvada.

 

 

See artikkel on avaldatud originaalis siin.

Tõlkinud: Maria Merisalu

Fotograaf: Sten Roosvald, Anne-Mai Pällo

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.